Spotkanie z myśliwym

Ekologia i troska o przyrodę ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest łowiectwo, które mieści w sobie wiele zagadnień: gospodarkę łowiecką, ochronę środowiska naturalnego, a także strzelectwo. By poznać i przybliżyć różne aspekty łowiectwa, 18.12.2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się z wieloletnim członkiem Koła Łowieckiego ,,Dzik” ze Słońska, panem Mirosławem Więckowskim. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowań obserwowania przyrody, przekazaniem wiedzy na temat roli myśliwego w przyrodzie, a także zasady odpowiedniego zachowania w lesie. Pan Mirosław opowiedział ciekawe historie związane z łowiectwem, wymienił zadania koła łowieckiego, wytłumaczył, na czym polega zagospodarowanie łowisk  oraz jaka jest rola myśliwego w zachowaniu równowagi biologicznej i ochronie przyrody. Chociaż tak naprawdę łowiectwo jest pasją, chęcią częstego obcowania z naturą, bycie myśliwym polega nie tylko na strzelaniu. Jest to przede wszystkim obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m.in. z utrzymaniem równowagi populacji zwierząt, ochrona zwierząt  łownych i ich środowisk bytowania, dokarmianie, budowanie paśników i oczywiście walka z kłusownictwem. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Dzieci z zaciekawieniem słuchały prelekcji myśliwego. Na  zakończenie zadawały pytania, które były interesujące, a często wręcz dociekliwe. Była to bardzo udana, wzbogacająca naszą wiedzę i pouczająca wizyta. Dziękujemy!

A.G.