Magiczna noc z duchami książek

We wtorkowy wieczór, 27 listopada 2018 roku, w Szkole Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie, odbyło się nocne czytanie  pod hasłem: ,,Duchy naszych książek”. Spotkanie trwało od godz.17.00 - 20.00. Sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce pełne duchów. Jednak tego dnia duchy krążyły po całej szkole, wychodziły z książek, ze starych periodyków, starodruków, murów naszej szkoły.

Maraton czytania prowadzili uczniowie klas VII i VIII, wcielając się w reprezentantów Stowarzyszenia Magów i Czarownic. Oglądając  inscenizację ,,Dziadów" cz. II  A. Mickiewicza, przygotowaną przez całą klasę VI b, spotkaliśmy duchy: Aniołków (Józia i Rózi ),Widmo Złego Pana, Pasterkę Zosię.

Uczniowie klas IV - VIII, siedzący z latarkami w zaciszu barwnych promieni (dekoracja wnętrza wykonana przez p. Stanisława Dziadasa), czytali przyniesione przez siebie książki. Nie zabrakło też konkursów sprawdzających wiedzę o duchach. Były trudne kalambury, szukanie ukrytych figurek duchów. Uczestnicy pokazywali tytuł wybranej książki oraz postać (Ebenezera Scrooge'a, Harry'ego Pottera itp.). Wcale nie było łatwo! Później przenieśliśmy się w świat powieści Charlesa Dickensa, oglądając filmową wersję jego dzieła.

Na zakończenie spotkania, każdy z uczestników otrzymał Certyfikat Pogromcy Duchów. Zachowuje on ważność przez następne sto lat i upoważnia do odbywania kolejnych wypraw do świata książek pełnych duchów. W nocnym czytaniu towarzyszyła nam Dyrektor Szkoły - Pani Edyta Jakóbczak, również miłośniczka książek, która zadbała o słodkie niespodzianki  dla zwycięzców konkursów i wszystkich zebranych. Dyrektor Szkoły, podsumowując wydarzenie, podkreśliła ważną rolę książek w życiu każdego człowieka.

,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie, co to będzie ? "

Społeczność uczniowska SP w Wędrzynie, nie zadaje sobie klasycznego pytania Chóru, bo tu nikt nie boi się duchów! Motto spotkania zostało zrealizowane. Były: nauka, zabawa, harce i psikusy. Uczniowie zadowoleni opuścili szkolne mury.

B. Kochańska, J. Cichała