Wystawa Stefana Brunne

,,Wystawa"

W czwartek 17 marca 2011r. pojechaliśmy do Domu Joannitów na wystawę Stefana Brünne. Przewodnik opowiadał nam o zyciu artysty.

Stefan Brünne urodził się 13 listopada 1905 r. Był malarzem. Interesował się sztuką i muzyką. W czasie wojny przebywał w obozie koncentracyjnym. Po wyzwoleniu z niewoli przyjechał do Cielęciena (Sulęcina), gdzie założył szkołę muzyczną, choć pracował w urzędzie miasta. Po artyście zostały różne pamiątki, na przykład stare ankiety, portmonetka, woreczek z obozu koncentracyjnego, zestaw malarski. W czasie wojny jego obrazy zostały spalone i pozostały tj. ,,Posąg", ,,Martwa natura'', ,,Maska'', ,,Portret'' i ,,Posąg egipski''.

Z oglądanych obrazów nie podobał mi się ,,Portret żony'', ponieważ twarz była niewyraźna i zniekształcona. Inne wrażenie wywarł na mnie obraz pt. ,,Głowa wojownika''. Ta postać była tajemnicza i przypominała mi człowieka z plemienia afrykańskiego.

Bardzo podobała mi się ta wystawa, lecz najbardziej przypadły mi do gustu wyeksponowane pamiątki po Stefanie Brünne.

Oliwia Mikołajczyk, klasa Va