Narodowe Święto Niepodległości piórem uczennic z klasy 3 a

Uczennice klasy 3 a: Laura Grzebiela i Alicja Gromek, opisały uroczysty apel, który odbył się 9 listopada w Szkole Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

,,Dnia 9 listopada 2018r. w naszej szkole w Wędrzynie, na sali gimnastycznej odbył się apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Taki apel jest w naszej szkole każdego roku, ale tym razem był to apel dużo bardziej uroczysty, ponieważ obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wszyscy zebrali się punktualnie i wszyscy byli bardzo elegancko ubrani. Uczniowie mieli na piersi przypięte kotyliony, a w dłoniach trzymali zrobione przez siebie flagi. Nasza klasa miała dodatkowo kwiatki białe i czerwone zrobione na lekcji plastyki. Apel rozpoczął się poprzez wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie przez całą szkołę wszystkich zwrotek hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas V i VI przybliżyli nam poprzez recytowanie wierszy i śpiewanie pieśni patriotycznych historię naszego kraju, czyli czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata, o walce z zaborcami, patriotyźmie naszych przodków i o tym jak udało się odzyskać niepodległość. Była to niesamowita lekcja historii, a apel był bardzo ciekawy. Na koniec głos zabrała nasza pani dyrektor mgr Edyta Jakóbczak. Podziękowała wszystkim za zaangażowanie, szacunek i zachowanie powagi w tak ważnym dniu. Po wyprowadzeniu z sali sztandaru szkoły dzieci rozeszły się do klas i kontynuowały lekcje.”

Laura Grzebiela, klasa 3 a

,,9 XI 2018r. odbył się w naszej szkole apel z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego o godzinie 11.11. Następnie uczniowie klasy VI b zaprezentowali historię Polski z czasów zaborów i ich walkę o wolność. Prezentację urozmaicały wyrecytowane wiersze i pieśni patriotyczne. Dodatkowo na ekranie rzutnika można było zobaczyć zdjęcia map ważnych wydarzeń i osób z okresu, gdy Polski nie było na mapie. Wagę uroczystości podkreślały odświętne stroje i przede wszystkim widoczne w każdym miejscu barwy narodowe. Apel przedstawił nam, jak ważna jest pamięć i pielęgnowanie tradycji niepodległościowych.”

Alicja Gromek, klasa 3 a