Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku. Na czele państwa stanął wówczas Józef Piłsudski. Polacy tworzyli państwo, prowadząc walkę o jego granice. Wreszcie powstała II Rzeczpospolita.

Z tej okazji, 9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej  im. Żołnierza Polskiego  odbył się uroczysty apel, dla uczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Była to chwila zadumy i przypomnienia jak ogromny wpływ, miało to wydarzenie na dalsze losy Polski. Uczniowie naszej szkoły złożyli hołd żołnierzom i wszystkim tym, którzy oddali życie za wolną Polskę. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego o symbolicznej godzinie 11.11. Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno muzyczny, który przypomniał wszystkim o ważnych wydarzeniach historycznych w dziejach naszego narodu. Recytowano m.in. utwory J. Żuławskiego i W. Szymborskiej. Cała społeczność szkolna zaśpiewała  kilka pieśni patriotycznych. Scenografia i wykorzystane rekwizyty pozwoliły widzom zrozumieć sytuację naszego narodu, który przeszedł długą i dramatyczną drogę ku wolności. Na koniec uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły, która w swym wystąpieniu podkreśliła, jak ważne dla nas Polaków jest odzyskanie niepodległości.  Pamięć o tak wielkim wydarzeniu jest corocznie obchodzona w murach naszej szkoły. Następnie o godzinie 12.00 przy tablicy upamiętniającej patrona, Żołnierza Polskiego były recytowane i czytane  wiersze  o tematyce patriotycznej. To, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce, zawdzięczamy bohaterstwu, heroizmowi i poświęceniu wielu żołnierzy.

Z okazji 100 - lecia niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w Sulęcinie, 11 listopada odbył się XX Memoriał biegu im. Stanisława Ożoga. Memoriałowy bieg liczył 10 kilometrów i wzięli w nim udział zawodnicy w różnym wieku. Bieg główny poprzedziły biegi na krótkich trasach zorganizowanych z myślą o przedszkolakach i młodzieży szkół podstawowych, gdzie reprezentanci  naszej szkoły zajęli kluczowe miejsca. Odbyła się również msza święta z okazji 100 - lecia niepodległości Rzeczpospolitej. Oficjalna część obchodów święta niepodległości Polski, miała miejsce w sali widowiskowej Sulęcińskiego Ośrodka Kultury z udziałem pocztów sztandarowych, mieszkańców gminy, przedstawicieli Wojska Polskiego, radnych Rady Miejskiej, kombatantów oraz pocztu sztandarowego naszej szkoły.

M.L.