Czy to lekcja, czy wycieczka?

Takie pytanie zadała bohaterka czytanki Gabrysia, kiedy to razem ze swoją klasą wybrała się na wycieczkę nad rzekę. Uczniowie klasy 2 a, z SP w Wędrzynie, mieli podobny dylemat. W piątek 11 maja wybrali się na pieszą wycieczkę zwiedzając Rodzinne Ogródki Działkowe ,,RELAKS” oraz do lasu, w poszukiwaniu mrowisk i obserwacji pracowitych mrówek. W trakcie wycieczki zauważyli, że praca na działce wymaga planowania, pielęgnacji roślin, drzew owocowych i ozdobnych  oraz nawożenia. Posiadanie działki, to nie tylko praca, ale również rekreacja. Przekonali się o tym, będąc gośćmi na działce kolegi z klasy Filipa Mierzejewskiego, który wraz ze swoim tatą pokazał dzieciom, jak można miło spędzić czas na działce, nie szkodząc roślinom i sąsiadom. Uczestnicy wycieczki obejrzeli również pomysłowe klomby, które zachwycały pomysłowością w wykorzystaniu zbędnych przedmiotów oraz kompozycjami kwiatowymi. W lesie, dzieci odnalazły mrowisko i przez dłuższą chwilę obserwowały pracowite mrówki, które ,,w pocie czoła” budowały kopiec – swój dom. Podczas wycieczki uczniowie utrwalili sobie zasady, jakie obowiązują podczas pobytu na działce i w lesie. Cisza, to podstawa współżycia ludzi i zwierząt. Wiedza wyniesiona z zajęć w szkole i obejrzanych filmów przyrodniczych została utrwalona i sprawdzona w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Na zakończenie wycieczki dzieci zgodnie stwierdziły, że: wycieczka, to także lekcja i oby było ich jak najwięcej!

B. I.