„ OLIMPIJSKIE POTYCZKI Z MITAMI –OD ZEUSA DO MIDASA”

MIĘDZYKLASOWY TURNEJ WIEDZOWY

w Szkole Podstawowej w Wędrzynie

MITOLOGIA TO ZBIÓR MITÓW, FANASTYCZNYCH OPOWIEŚCI OPARTYCH NA WIERZENIACH STAROŻYTNYCH MIESZKAŃCÓW GRECJI, RZYMU…

JESTEŚMY MIESZKAŃCAMI EUROPY, ŁĄCZY NAS WSPÓLNA HISTORIA I KULTURA, STĄD WARTO ZNAĆ TE CIEKAWE OPOWIEŚCI O BOGACH I HEROSACH, LUDZIACH I PRZYRODZIE.

MITY WYJAŚNIAJĄ MIEJSCE CZŁOWIEKA W ŚWIECIE, SAMO FUNKCJONOWANIE ŚWIATA, JEGO STWORZENIE I WSZYSTKO, CZEGO STAROŻYTNI NIE ROZUMIELI.

TO BYŁY POWODY, DLA KTÓRYCH ZORGANIZOWALIŚMY PIERWSZY MIĘDZYKLASOWY TURNIEJ WIEDZOWY.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy piątej poznają mity greckie. Uczą się redagowania różnych form wypowiedzi. Napisali więc zawiadomienia do nauczycieli i kolegów, o tym, że 23 kwietnia, o godz. 8.15, w sali gimnastycznej będą rywalizować ze sobą uczniowie z klasy V a i ich koledzy z V b. Było to praktyczne wykorzystanie umiejętności poprawnego pisania. Zawiadomienia zostały osobiście wręczone młodszym kolegom, a jedno zawisło również w pokoju nauczycielskim.

Homer i Hezjod- starożytni dziejopisarze powitali wszystkich i opowiedzieli, dlaczego ważna jest znajomość zagadnień mitologicznych. Potem pojawili się, niczym na modowym wybiegu, przebrani za postacie bogów i herosów, uczniowie obu klas, a widownia odgadywała, kim oni są. Zresztą, aby nikomu nie było przykro, każdy wcielił się w ulubionego boga czy boginię. Chitony, czyli greckie tuniki, wykonane w domu atrybuty władzy boskiej, wieńce laurowe na czołach- stworzyły prawdziwie mitologiczny klimat.

Wybrano pięcioosobowe drużyny z obu klas, pozostali mogli być „kołem ratunkowym” dla swoich kolegów i im podpowiadać. Pytania dotyczyły zagadnień związanych z mitami, ale były również matematyczne zadania, łamigłówki, ćwiczenia zręcznościowe.

Różnorodne zestawy zadań przygotowały specjalnie dla potrzeb turnieju nauczycielki, pani D. Banasiak - nasza bibliotekarka, z języka polskiego K. Borowiecka, a matematyczne pani A. Gajewska. Łatwiejsze i trudniejsze, dawały możliwość odpowiedzi każdemu dziecku. A widownia też mogła zdobyć cenną wiedzę, co zaowocuje zapewne w edukacyjnej przyszłości.

Nagrodą nie był zwyczajem starożytnych złoty laur, ale piękne dyplomy i gorące brawa widowni oraz słodki upominek przygotowany przez Dyrektor Edytę Jakóbczak.

Dużo śmiechu, zabawy, powtórzenie wiadomości przed sprawdzianem z mitologii, ale przede wszystkim ciekawa lekcja, która z pewnością pozostanie długo w pamięci naszych uczniów. Uczniowie lubią ze sobą rywalizować nie tylko w sporcie, i jak widać zdobyta na lekcjach wiedza oraz umiejętności też mogą być doskonałą okazją do takiej zdrowej rywalizacji. Przejście przez magiczne lustro, do świata bogów i zmagania z kolegami, kto w tym świecie lepiej się orientuje, podobały się wszystkim uczestnikom turnieju.

Przygotowały:

D. Banasiak, K. Borowiecka, A. Gajewska