Spotkanie z ratownikiem medycznym

Dnia 12.01.2018r. uczniów klasy I A i II B Szkoły Podstawowej w Wędrzynie odwiedził gość specjalny – ratownik medyczny z sulęcińskiego szpitala pan Grzegorz Kolba, a prywatnie tata Hani, uczennicy klasy pierwszej. Celem spotkania było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowi. Pan ratownik opowiedział na czym polega jego praca, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe oraz jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom ratownika, a następnie, według jego wskazówek próbowały na fantomie wykonać masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Ta część praktyczna okazała się najciekawsza i wcale niełatwa, ale uczniowie dzielnie pokonywali trudności. Mieli też okazję utrwalić sobie numery alarmowe służb ratowniczych. Były to niezwykłe zajęcia, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego pomocy. Dziękujemy p. Grzegorzowi za cenną lekcję i czekamy na następne spotkanie.

E.O.