,,Uratuj Misia!" - zajęcia z pierwszej pomocy w oddziale zerowym

Dnia 18.12.2017r. w oddziale zerowym przy Szkole Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie, odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod hasłem: „Uratuj misia”. Dzieci pod czujnym okiem wykwalifikowanego ratownika medycznego Pana Roberta Sołtysa, uczyły się w jaki sposób należy udzielać pomocy i jak należy zachować się w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Dzieci często nie mają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy. W czasie spotkania przedszkolaki mogły poczuć się jak mali ratownicy: poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia, obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień i złamań oraz zapoznały się ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów ratunkowych. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Następnie samodzielnie, pod czujnym okiem pana ratownika wykazały się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy, reanimując swoje pluszaki.

Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Na zakończenie każde dziecko dostało dyplom małego ratownika. Była to doskonała lekcja – połączenia zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt - uratowanie życia!!!

Anna Glinczewska