Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

W Krainie Energii

Klasa IIIA ze SP im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie wraz z wychowawcą p. Ewą Cieluch przystąpiła w tym roku szkolnym do konkursu „Planeta Energii”, który skierowany był do nauczycieli i uczniów klas I - III szkół podstawowych w całym kraju. Jego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy o energii elektrycznej oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw. W ramach konkursu uczniowie dowiedzieli się m. in. czym jest i skąd bierze się prąd, jaką rolę pełni w naszym życiu, jakie są jego podstawowe źródła oraz jak racjonalnie i przyjaźnie dla środowiska z niego korzystać. Poznali zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych, podczas burzy czy w przypadku porażenia prądem. Dzieci dowiedziały się także, jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, szczególnie po zmroku.

Aby wziąć udział w konkursie należało przeprowadzić lekcje dotyczące energii elektrycznej, bazując na udostępnionych przez Grupę Energa materiałach dydaktycznych, zrealizować dodatkowe, autorskie działania oraz złożyć sprawozdanie z przeprowadzonych zajęć. Ambasadorem i przewodniczącym jury tego konkursu jest doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy  i gospodarz programu „Sonda 2” - Tomasz Rożek. W konkursie tym udział wzięło około 400 szkół z całej Polski. Nasza szkoła znalazła się w gronie 50 wyróżnionych, na 38 miejscu. W nagrodę klasa IIIA została zaproszona do mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Chojnicach,  gdzie czekały na nią fascynujące eksperymenty i doświadczenia, projekcja edukacyjnego filmu 3D oraz multimedialne zabawy i konkursy, w trakcie których dostawali nagrody. Trzecioklasiści otrzymali też edukacyjne upominki i pamiątkowe dyplomy. Uczniowie cieszyli się, że wzięli udział w tym przedsięwzięciu, gdyż przeżyły niezapomnianą przygodę pobudzającą ich zainteresowania nauką, otaczającym światem  i zachodzącymi w nim zjawiskami.

E. C.