Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

W indiańskich rytmach...

W piękne majowe przedpołudnie 22.05.2017r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie mieli okazję spotkać się z „Indianami” XXI wieku. W Nowym Jaromierzu obejrzały osadę w jakiej żyli Indianie Równin Ameryki Północnej w XVIII – XIX wieku. W oryginalnym stroju przywitał nas Wielki Wódz - pan Artur, który grą na indiańskim flecie i bębnie zachęcał dzieci do rozwiązywania zagadek. Na terenie wioski dzieci zobaczyły oryginalne tipi wigwamy, czyli mieszkania Indian, a w nich misternie wykonane repliki autentycznych przedmiotów - stroje, broń, przedmioty codziennego użytku, a wszystko ze skór upolowanych zwierząt: bizonów, antylop, jeleni. Zwiedzanie  było opatrzone  bardzo ciekawymi komentarzami i opowieściami. Ale wioska indiańska to nie tylko eksponaty i opowieści z nią związane. To przede wszystkim zabawa, czyli indiański tor przeszkód, strzelanie z łuku, celowanie rzutkami. Przy ognisku  z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści  „O czarnym psie”, najwierniejszym przyjacielu człowieka, który nie opuścił swego pana do końca wędrówki. Uczniowie z wielką ochotą uczyli się przyśpiewek i tańców indiańskich. Nie obyło się bez pamiątek – łapaczy snów, amuletów, wisiorów i bransolet, które znikały ze sklepiku w zastraszającym tempie. To był niesamowity, pełen wrażeń dzień. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.

B.Sz.