Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Tydzień Bibliotek

„BIBIOTEKA. OCZYWIŚCIE!” 2017, przyłączyliśmy się do programu!

W dniach 8 – 15 maja 2017 r. odbywa się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie edukacji i jakości życia dzieci i dorosłych, a także zwiększenie zainteresowania książką.

W ramach współpracy Szkoły Podstawowej w Wędrzynie z lokalnymi instytucjami, zajmującymi się propagowaniem czytelnictwa i rozwijaniem zainteresowań literackich, przyłączyliśmy się jako szkoła do kilku ich ciekawych propozycji.

Kilkoro uczniów z klasy IV B, V i VI stworzyło własne recenzje przeczytanych książek, biorąc udział w konkursie literackim  „Recenzja książki,” zorganizowanym przez pracowników Biblioteki Publicznej w Sulęcinie. Jego rozstrzygnięcie planowane jest podczas obchodów Tygodnia Bibliotek, czekamy na wynik jury. Ta sama biblioteka, zaprosiła ucznia z klasy IV B, Janka Pietrzaka, na wieczór z poezją. Jaś, szkolny mistrz pięknego czytania, zinterpretował wybrany przez siebie utwór z kanonu poezji dziecięcej. Janek tak brawurowo wystąpił przed publicznością, że został wybrany na prowadzącego imprezę konferansjera!

Cała szkolna społeczność przyłączyła się również do ogólnopolskiej akcji „ Zaczytani”, mającej sprawić, by książki darowane od serca przez naszych uczniów i ich rodziców, trafiły do dziecięcych szpitali i hospicjów. Zebraliśmy całkiem sporo lektur i „ czytadeł” dla dorosłych. Razem z Biblioteką Klubu Wojskowego w Wędrzynie na pewno stworzymy kilka półek z nowymi książkami dla czytelników szpitalnych oddziałów. Udało nam się przez zaledwie kilka dni zgromadzić 176 pozycji dla dzieci i 63 dla dorosłych, co razem daje 239 książek.

8  maja, w Bibliotece Publicznej w Sulęcinie, nas trzecioklasiści popisywali się w

sztuce pięknego czytania. Spośród pięciorga dzieci, dwoje: Antoni Babiak i Tomek Parszewski zostało laureatami tego konkursu, a wyróżnienie otrzymał D. Preuss.

Korzystając z bogatej oferty Klubu Wojskowego 9 maja uczniowie klas czwartych wzięli udział w projekcie „ Poznajmy się bliżej i pojechali do Biblioteki Miejskiej w Międzyrzeczu. Tam, z dużym zainteresowaniem obejrzeli nowoczesne sale biblioteczne, ćwiczyli wyszukiwanie pozycji książkowych za pomocą nowych programów komputerowych i aktywnie uczestniczyli w zawodach leksykalnych, sprawdzając, czy rozumieją trudne słów, nawet te archaiczne. Mottem spotkania w Międzyrzeczu była twórczość Grzegorza Kasdepke, którego książki cieszą się ogromną sympatią wśród najmłodszych czytelników.

Rozmaite działania Klubu Wojskowego, promujące ideę czytelnictwa i bliskich spotkań z książką, były ważną propozycją dla dzieci, mieszkańców Wędrzyna i zarazem naszych uczniów, w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Bo przecież warto czytać, nie tylko 20 minut dziennie!

Katarzyna Borowiecka