„ ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ”

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCONA ROCZNICY KONSTYTUCJI 3- go MAJA

Aby słowem i piosenką przybliżyć dzieciom wielkie wydarzenie, którego rocznica przypada Trzeciego Maja, w Szkole Podstawowej w Wędrzynie, odbyła się ciekawa lekcja historii i muzyki. Rocznica uchwalenia Konstytucji Majowej stała się okazją , by opowiedzieć wszystkim, że warto znać historię swojego kraju i to poznawać ją w śpiewający sposób. W szkolnych podręcznikach historii czytamy, że3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni , nazwany Wielkim, uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucję! Została ona uchwalona dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic. Zmieniła ustrój Rzeczypospolitej oraz sprawy społeczne i religijne. Szkolne przedstawienie wyjaśniło, nawet tym najmłodszym widzom, wszystkie zawiłości związane z obaleniem liberum veto i wolnej elekcji.

Pewni uczniowie nie chcieli uczyć się do sprawdzianu z historii, więc spotkała ich spora niespodzianka. Było nią przybycie specjalnie zaproszonego, wyjątkowego gościa - Pani Konstytucji!!!

Choć wiek jej słuszny, bo 226 lat, sił starczyło by wyjaśnić uczniom, kim jest, dlaczego jest tak ważna dla Polski i jak to się stało, że stała się fundamentem pod budowę nowoczesnego państwa polskiego.

Drugą częścią szkolnej uroczystości była wyjątkowa lekcja muzyki, w której wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, a gościnnie wystąpili najmłodsi, przedszkolaki z oddziału zerowego i najstarsza grupa z przedszkola w Wędrzynie. PIERWSZY PRZEGLĄD PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ, spotkał się z wielkim entuzjazmem, zarówno występujących w nim małych artystów, jak i widowni. Piosenki z kultowych, wojennych filmów, znane motywy z piosenek z czasów wojny i powstania warszawskiego, rozmaite utwory muzyczne, które zawsze podtrzymywały Polaków w trudnych dla nich chwilach, były cenną lekcją historii , a ich ciekawe aranżacje, wzbogacone różnorodną choreografią, zapewne długo pozostaną w naszej pamięci.

Zaangażowanie uczniów, przedszkolaków, nauczycieli i wychowawców w przygotowanie i przebieg tej uroczystości pokazały, że młode pokolenie Polaków kocha swoją Ojczyznę, bo patriotyzmem można się po prostu zarażać, a takie płynące prosto z serca śpiewanie, to duma z tego, że jesteśmy Polakami!

Katarzyna Borowiecka