Projekt polsko - niemiecki

05 października 2016r. Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie gościła w swoich murach grupę 20 uczniów i ich opiekunów ze szkoły partnerskiej w Tauche. Mimo niskiej temperatury na zewnątrz atmosfera była bardzo gorąca. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy uczniowie z obu placówek, w mieszanych polsko-niemieckich grupach, wcielili się w rolę: reżyserów i scenarzystów filmu o wędrzyńskiej podstawówce. Każda z grup przygotowała materiał filmowy dotyczący wskazanej części szkoły, zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Nie zabrakło również wywiadów z dyrektorami partnerskich placówek, tj. panią Edytą Jakóbczak i panią Simone Rose. Dotyczyły one  trwającej od 2004r. współpracy pomiędzy szkołami podstawowymi z Polski i zza Odry.

Kolejnym, sprzyjającym nawiązywaniu koleżeńskich kontaktów punktem pobytu grupy niemieckiej, były zajęcia sportowe. W zależności od zainteresowań poszczególne grupy, w polsko - niemieckim składzie, rozgrywały mecze piłki nożnej, tenisa ziemnego, pokonywały trasy rowerowe w przyszkolnym miasteczku ruchu drogowego lub grały w szachy na szkolnym boisku.

Punktem kulminacyjnym spotkania była projekcja zmontowanego dwujęzycznego filmu o Szkole Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie widzianej oczami jej uczniów oraz  gości z Tauche. Każdy z uczestników otrzymał nośnik z dziełem filmowym, którego po części był autorem.

Żal było się żegnać, ale mieliśmy świadomość, że już w maju 2017r. odbędzie się kolejne spotkanie szkół partnerskich, tym razem po niemieckiej stronie granicy.

J. J.