17 września... Pamięci Sybiraków

„A myśmy szli i szli – dziesiątkowani!

Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg…”

(Marsz Sybiraków)

17 września to szczególna data dla Sybiraków i kresowian, jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu. Tego, co przeżyli ludzie podczas zesłania na Syberię nie możemy zapomnieć.

Dlatego 19 września 2016r. poczet sztandarowy ze SP im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie uczestniczył w obchodach 77 rocznicy upamiętniającej agresję sowiecką na Polskę, a także oddał hołd Polakom, którzy zginęli na zesłaniu, którym udało się po tułaczce powrócić do kraju oraz tym, którzy pozostali na zsyłce. Obchody rozpoczęły się nabożeństwem w kościele Św. Mikołaja w Sulęcinie, a następnie kontynuowane były na Cmentarzu Komunalnym pod pomnikiem Pamięci Sybiraków. Uczestnicy uroczystości wysłuchali hymnu Związku Sybiraków pt. „Marsz Sybiraków”, a przybyłych gości powitał Prezes Związku Sybiraków, Koło w Sulęcinie p. Mieczysław Wirszyc. Podkreślił, jak ważne jest, aby pamiętać o wydarzeniach tamtych lat i przekazywać je kolejnym pokoleniom. W imieniu uczniów, dyrekcji i pracowników naszej szkoły, wiązankę kwiatów w asyście dwóch uczennic złożyła wicedyrektor Anna Kapała.

Sybiracy swoim życiem uczą nas, że trzeba przebaczać ludziom, chociaż nieraz to bardzo trudne. Nigdy jednak nie wolno zapomnieć o naszej polskiej historii i trudnych losach Polaków podczas II wojny światowej, zwłaszcza o męczeństwie Polaków na kresach wschodnich.

E. C.