X urodziny Szkoły w Tauche

11 maja uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie wzięli udział w 10 rocznicy nadania imienia Ludwiga Leichhardta Szkole Podstawowej w Tauche.

Polscy uczniowie przygotowując się do spotkania wykonali prace plastyczne nt. „Zwierzęta i rośliny w  mojej okolicy”, które pojawiły się na trójstronnej wystawie uczniów z Australii, Niemiec i z Polski. Po  uroczystościach wszystkie dzieła zostaną wysłane do szkoły w Ormeau, położonej w południowo – wschodniej części Queensland (Australia), która jest szkołą partnerską szkoły z Tauche. Efektem działań uczniów na kole języka niemieckiego były kartki z życzeniami napisane z okazji jubileuszu, w języku niemieckim, podczas uroczystości zostały przyczepione do baloników z helem i wypuszczone w  powietrze. Wiosenny bukiet wraz czapkami „australijskiego podróżnika” przekazanymi przez panią dyrektor Edytę Jakóbczak oraz 20 uczniów naszej szkoły były miłym akcentem uroczystości w Tauche i wzruszyły panią dyrektor Simone Rose. Jubileusz rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania, po którym udaliśmy się na salę sportową, gdzie odbyła się część oficjalna połączona z występami uczniów ze szkoły z Tauche i Wędrzyna. Przemowa konsula Australii Davida Ritchie i burmistrza Beeskow Gerda Mai, którzy w ciekawy sposób przedstawili odkrycia Ludwiga Leichhardta i wyrazili wdzięczność za przygotowanie tego Święta, były ważnym punktem obchodzonego jubileuszu. Uczniowie szkoły w Tauche przedstawili swój program artystyczny. Były tańce, wiersze, piosenki, gra na nietypowych instrumentach. Całość podsumowała projekcja multimedialna, przygotowana przez uczniów z Australii, którzy złożyli życzenia w języku angielskim i niemieckim. Po wyśmienitym obiedzie, druga część uroczystości odbywała się na świeżym powietrzu, gdzie wodzireje przebrani za piratów, zorganizowali rozmaite konkursy i gry dla dzieci niemieckich i polskich. W międzyczasie dzieci znalazły chwilę na wspólny mecz piłkarski oraz zacieśnianie więzi koleżeńskiej. Na strudzonych i zmęczonych uczestników święta szkoły w Tauche czekały kiełbaski z grilla.

10 Jubileusz nadania imienia Ludwiga Leichhardta zakończył się bardzo szybko, te kilka godzin minęło jak parę minut. Każdy uczestnik otrzymał upominek oraz prowiant na drogę powrotną. Pamiątkowe zdjęcie przy pirackim statku podsumowało dzień pełen wrażeń. Projekt został współfinansowany z środków Szkoły Podstawowej w Wędrzynie oraz funduszu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

A.Mueller