,,Książki naszych marzeń" - współpraca z BP w Sulęcinie

16.05.2016, naszą Szkołę odwiedziła pani Anna Kicińska z Biblioteki Pedagogicznej w Sulęcinie, która wspólnie z bibliotekarką SP Wędrzyn – panią Teresą Pelc przygotowała zajęcia: ,,Kamishibai, jako forma pracy z tekstem". W zajęciach brały udział dzieci z klas drugich i trzecich, z wychowawczyniami panią Beatą Szymańczuk i panią Ewą Orzech oraz członkowie szkolnego kółka teatralnego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia krótkiego przedstawienia w teatrze Kamishibai, według książki ,,Guzik" Michała Wyszomirskiego, które opowiadało o wędrówkach odbywanych w wyobraźni. Następnie uczestnicy spotkania poznali  krótką historię tego rodzaju teatru, techniczne szczegóły komponowania plansz i inne ciekawostki, m.in. karty Kamishibai - dzięki którym można budować kreatywne opowieści z ,, niczego" inspirując się symbolami z kart.

Główną częścią zajęć było samodzielne przygotowanie przez dzieci przedstawienia. Prowadzące wybrały tekst Henryka Sienkiewicza pt: ,,Bajka", z uwagi na trwający właśnie rok sienkiewiczowski. Uczniowie w grupach wykonali ilustracje do fragmentów tekstu. Pomysłów i zmagań z wyobraźnią było bez liku, a gdy wszyscy byli gotowi odbyło się przedstawienie, które z przyjemnością obejrzały wychowawczynie, oraz pani Dyrektor Edyta Jakóbczak.

Mamy nadzieję, że teatr Kamishibai zagości na stałe w wędrzyńskiej szkole, jako ciekawa forma pracy z tekstem literackim i przyczyni się do rozwoju czytelnictwa i zainteresowań teatralnych dzieci. Być może kolejne przedstawienia zostaną oparte o nowe pozycje, z coraz bogatszego księgozbioru biblioteki SP Wędrzyn. Do zobaczenia na kolejnej premierze.

T. Pelc