PROJEKT CZYTELNICZY „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM PIÓRA

W dobie komputera i telefonu sztuka pięknego, odręcznego pisania zanika.

W ramach projektu czytelniczego „Książki naszych marzeń” w Szkole Podstawowej w Wędrzynie zorganizowano po raz pierwszy Konkurs Kaligrafii.

Inicjatorkami konkursu były: bibliotekarz szkolny, T. Pelc i nauczycielka języka polskiego, K. Borowiecka. W konkursie „O Dyrektorskie Pióro” mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie z klas III – VI.

Efekt tego działania to WYSTAWA PRAC , estetycznie wykonanych przez naszych uczniów. Praca nad nimi dała dużą satysfakcję i skłoniła autorów konkursu do szukania ciekawych form współzawodnictwa w wykazywaniu się umiejętnościami i zdolnościami kaligraficznymi.

Zadanie konkursowe to przepisanie dwóch wskazanych tekstów: „Kaligrafia” i „Pieśń”. Należało wykazać się umiejętnościami pisania przy użyciu pióra lub długopisu, bez możliwości korzystania z korektora. Dodatkowo uczestnicy odwzorowywali różnorodne wzory graficzne i inicjały.

Ręcznego pisania nic nie jest w stanie zastąpić. Pisanie takie pobudza wyobraźnię i wyrabia charakter, sprzyja ogólnemu rozwojowi młodych osób. Aby zachęcić i zmotywować uczniów, nie wyłoniono laureata, ale wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni ocenami celującymi z języka polskiego oraz tym, że ich prace można oglądać na tablicy szkolnej, w formie wystawy.

Cieszymy się, że znaleźli się chętni, by spróbować swych sił w trudnej sztuce pięknego pisania. Z wielu badań naukowych i obserwacji nauczycieli wynika, że pisanie odręczne przekłada się na życiowe sukcesy, a ci, którzy pracują nad swoim charakterem pisma, uczą się koncentracji, są bardziej kreatywni, cierpliwi i pracowici.

Teresa Pelc

Katarzyna Borowiecka