,,Hokus - pokus, czary - mary, niech się spełnią andrzejkowe czary"

Andrzejki to, wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w klasach młodszych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń, i fantazji.

W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci z klas 0-III w dniu  27 listopada 2015 roku  Magicznymi słowami ,,Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary” wypowiedzianymi przez czarownicę rozpoczęło się spotkanie andrzejkowe. Uczniowie  zapoznali się z tradycjami andrzejkowymi, wysłuchali przysłów związanych z dniem świętego Andrzeja i wierszy w wykonaniu Antka Babiaka i Amelii Kwiecień. Następnie nauczyły się czarodziejskiego zaklęcia, które miało pomóc  w spełnieniu  wszystkich wróżb,   m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku. Uczestnicy  imprezy wróżyli sobie też, przebijając szpilką papierowe serce z napisanymi imionami. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Dzieci pamiętały, że wszystkie wróżby należało traktować jako żart i dobra zabawę.

Natomiast  uczniowie klas IV-VI mieli okazję pobawić się przy rytmach muzyki współczesnej  25 listopada 2015r. w godzinach popołudniowych, pod opieką wychowawców. Cały wieczór był pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

E. Cieluch