ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – 11 LISTOPADA

W historii Polski tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli,

11 Listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.”

Aby wzbogacić wiedzę uczniów na temat odrodzenia państwa polskiego, a przede wszystkim, by uczcić Narodowe Święto Niepodległości, w naszej szkole, w dniu 10 listopada, szkolna społeczność spotkała się na uroczystości pt. „Pytasz się synu, gdzie jest i jaka?”

Uczniowie klasy czwartej włożyli wiele trudu w przygotowanie tej akademii. Wiersze i pieśni w ich interpretacji były przypomnieniem historii naszej Ojczyzny oraz wydarzeń związanych z tą tak ważną rocznicą. Całość wzbogaciła prezentacja multimedialna, ukazująca drogę Polski do niepodległości. Piękne recytacje, pieśni patriotyczne oraz ciekawe slajdy przeniosły nas w historyczną przeszłość i przypomniały, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy walczyli, tracąc niejednokrotnie swoje życie, byśmy mogli żyć i uczyć się w wolnej Polsce.

Druga część spotkania z historią Ojczyzny to konkurs – zabawa dla starszych uczniów. Generał Jan Henryk Dąbrowski – tegoroczny patron naszej szkoły oraz rozmaite fakty, postacie i wydarzenia historyczne pojawiły się w tym quizie. Bezapelacyjnie zwycięzcami zabawy okazali się dwaj piątoklasiści: Mateusz Zieliński i Mateusz Borowczyk. Otrzymają szóstki z historii! Warto uświadamiać młodym ludziom, jak ważna jest ciągłość historii i szacunek dla dokonań minionych pokoleń.

Katarzyna Borowiecka