V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 25 września 2015 roku odbył się V Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia, pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W tym dniu ośmioro wybranych uczniów klasy IV z naszej szkoły pod opieką Pani Agnieszki Gajewskiej pełniło funkcję egzaminatorów tabliczki mnożenia. Rano przepytywani byli uczniowie klas piątych i szóstych oraz nauczyciele. Za zdany egzamin dostawało się certyfikaty.

Następnie wyruszyliśmy na ulice Wędrzyna, do sklepów i apteki przepytywać przypadkowych przechodniów. Ubrani byliśmy w koszulki z napisem „tabliczki mnożenia”, abyśmy z daleka byli rozróżniani, ponieważ Patrol musi być widoczny! Osobom, które były pytane uśmiech nie schodził z twarzy.

Dzieci, które pełniły ważną funkcję egzaminatora, czuły się niezwykle zmotywowane i ogromnie wyróżnione.

Julia Kozicka

,,Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

Pod takim hasłem 25 września 2015 uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie ze szkół z różnych stron świata uczestniczyli w V Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day – WMTDay)

Pomysłodawcą akcji jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa WKM Rachmistrz, autor kart matematycznych „Tabliczka mnożenia”. To z nich ubiegłoroczni uczniowie klasy III korzystali podczas innowacji pedagogicznej, stworzonej dla nich przez nauczycielkę matematyki Agnieszkę Gajewską.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie klasy IV a. Tworzyli oni Komisję Egzaminacyjną oraz Patrol Egzaminacyjny. Zaopatrzeni w losy, przepytali starszych kolegów, niektórych nauczycieli oraz Panią Dyrektor Edytę Jakóbczak. Każda osoba, która odpowiedziała ustnie lub pisemnie na pięć pytań z losu otrzymała tytuł MT EXPERT oraz specjalną legitymację.

Wiele emocji wywołały egzaminy przeprowadzone przez Patrol Egzaminacyjny. Uczniowie - egzaminatorzy wyszli na ulice Wędrzyna, do sklepów, apteki i przepytali przypadkowych przechodniów. Zamiana ról była bardziej stresująca dla dorosłych. Dzieci natomiast były niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Cała akcja odbyła się pod opieką nauczyciela matematyki, Agnieszki Gajewskiej, która czuwała nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.

Taka forma nauki jest ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.

A. G.