Wizyta w Krzesińskim Parku Krajobrazowym

Muzeum Bociana Białego w Kłopocie to muzeum przyrodnicze w powiecie słubickim, w województwie lubuskim. Powstało z inicjatywy Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze.

Zostało utworzone w 2003 i jest położone na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie wsi znajduje się ponad 30 gniazd, z których większość zajmowana jest od kwietnia do sierpnia przez gnieżdżące się bocianie pary.28.04.2015r. 40 osobowa grupa uczniów z SP w Wędrzynie wraz z opiekunami postanowiła na własne oczy zobaczyć największą w zachodniej Polsce kolonię bociana białego. Zajęcia, które zaoferowali nam pracownicy muzeum przybliżyły dzieciom przyrodę doliny dużej rzeki, funkcjonowanie różnych ekosystemów, ale przede wszystkim uczuliły na piękno przyrody, jaka nas otacza. Uczniowie po wysłuchaniu prelekcji z prezentacją multimedialną zostali podzieleni na 3 grupy a następnie wyposażeni w lornetki i mapy Kłopotu. Zadaniem grup była obserwacja kolonii bocianiej i zaznaczenie na mapie zamieszkałych gniazd. Nagrodą za najlepiej wykonane zadanie były upominki przygotowane przez pracownika muzeum. Uczniowie mieli okazję obserwacji ptaków z wieży widokowej, a po zabawie na terenie obiektu posilić się przy ognisku. Z torbami pełnymi pamiątek wracaliśmy do domu i choć pogoda nie była tego dnia dla nas łaskawa, boćki w Kłopocie zauroczyły nas i stały się nam jeszcze bliższe.

B.Sz.