Las zimą

Jak zmienił się las zimą? Czy las śpi zimą? Te i inne pytania zadawały sobie dzieci szykując się do wyprawy na łono natury. Następnego dnia klasa I a wyruszyła w dobrych humorach  na wycieczkę do pobliskiego lasu. Uczniowie próbowali szukać odpowiedzi na postawione wczoraj pytania, obserwując uważnie otaczającą ich przyrodę. Zwróciły uwagę na grubość pokrywy śnieżnej i lodowej oraz na resztki zasuszonych owoców i liści na drzewach, i krzewach. Szukały legowisk mieszkańców lasu. Dzieci dobrze wiedzą, że o tej porze roku należy dokarmiać zwierzęta, dlatego zawieszały przysmaki dla ptaków na gałęziach krzewów. Tropiły również ślady pozostawione przez zwierzęta i próbowały zgadnąć, czyje one są. Następnie szły po śladach nauczyciela, starając się dokładnie stawiać kroki. Na koniec zimowej wycieczki do lasu, pierwszoklasiści pozostawili po sobie ślad  w postaci  własnoręcznie napisanego imienia.

Zmęczone, ale pełne wrażeń wracały do szkoły, gdzie mogły zjeść drugie śniadanie.

Gwoździe, młotek....

Uczniowie klasy I a bardzo lubią zabawy konstrukcyjne i manipulacyjne, dlatego zaprosiły do swojej klasy pana konserwatora. Przyniósł on ze sobą niezbędne narzędzia, które w większości dzieci już znały, np. młotek, śrubokręt. Pokazał w jaki sposób je używać i do czego służą. Mogli zobaczyć wiertarkę stosowaną dzisiaj i dawniej. Wielką frajdę mieli podczas wbijania gwoździ,  mierzenia  miarką deski umieszczonej w imadle i piłowania jej. Dzięki poziomicy mogli sprawdzić, czy ławka szkolna jest równa. W trakcie praktycznego pokazu uczniowie przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Zajęcia bardzo im się podobały i zapewne rozbudziły ich zainteresowania techniczne.

E. C.