Wojewódzkie Forum w Gorzowie Wlkp.

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wspólnie z Fundacją Contra Crimen,13 listopada 2014 r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. zorganizował Wojewódzkie Forum na rzecz bezpieczeństwa w szkole – wzmocnienie systemu współpracy Policji z placówkami oświatowymi. Przedsięwzięcie realizowane było w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej i finansowane było ze środków Wojewody Lubuskiego.

Przedsięwzięcie miało na celu wymianę doświadczeń i informacji na temat bezpieczeństwa na terenie placówek oświatowych. W gorzowskim Forum udział wzięli dyrektorzy i pedagodzy z placówek oświatowych, a także specjaliści ds. nieletnich z jednostek terenowych Policji w sumie 70 osób. Obecna była nasza pani dyrektor Edyta Jakóbczak i pedagog szkolny pani Agnieszka Łukaszkiewicz.

Wśród prelegentów była Pani Marzena Lewandowska – Specjalista Terapii Uzależnień Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii „LOPiT” w Zielonej Górze, która zaprezentowała dynamikę problemu uzależnień dzieci i młodzieży od alkoholu i narkotyków. Pani Ewelina Muszyńska z Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. przedstawiła  temat „Zapobieganie problemom i zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży w kontekście rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Natomiast Emil Błaszkowski z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. przybliżył  zgromadzonym zagadnienia związane z problemem przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych.

Po przerwie  dr Piotr Wójciak z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. omówił zasady tworzenia bezpiecznej i przyjaznej szkoły wraz z przykładami dobrych praktyk.

Profilaktyczne działania lubuskiej Policji w kontekście programu „Razem bezpieczniej’ omówił ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. nadkom. Piotr Wiśniewski. Doświadczenia lubuskich placówek oświatowych w tworzeniu przyjaznej i bezpiecznej szkoły na przykładzie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Gorzów Wlkp. przedstawił Dyrektor Szkoły.

Anna Jurec z gorzowskiego oddziału Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii przybliżyła pedagogom i policjantom założenia programu FreD Goes Net.

Na zakończenie uczestnicy Forum wypełnili ankiety ewaluacyjne i otrzymali zaświadczenia uczestnictwa w Forum.

Informacje z forum zostaną przekazane nauczycielom, rodzicom ale przede wszystkim uczniom szkoły.

E.J.