Z myśliwymi za pan brat- Integracyjne spotkanie uczniów z myślwymi z WKŁ ,,Szop"

Z MYŚLIWYMI ZA PAN BRAT - INTEGRACYJNE SPOTKANIE

UCZNIÓW SP w WĘDRZYNIE Z MYŚLIWYMI WKŁ „SZOP” - 24.10. 2014r.

z okazji św. HUBERTA, patrona myśliwych.

Motto:

Spotkanie z myśliwymi to ogromne wydarzenie dla dzieci, wiążące ich z ogniskiem, opowieściami z kniei i otaczającą nas przyrodą.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wędrzynie oraz dyrekcja i nauczyciele, zostali zaproszeni przez zaprzyjaźnionych myśliwych z WKŁ „Szop”, aby uhonorować zbliżające się święto patrona braci myśliwskiej, Św. Huberta, a także kontynuować działania, zmierzające w kierunku kształtowania pozytywnego stosunku młodego pokolenia wobec natury. Krzewienie miłości do przyrody, poznawanie przez dzieci działań myśliwskich i ich tradycji łączy się z realizacją zadań szkoły, bowiem rok szkolny 2014 / 2015 przez MEN został określony Rokiem Szkoły Zawodowców .

A integracja uczniów  i myśliwych z Wędrzyna jest już tradycją jednej i drugiej strony.

Dzieci dotarły do siedziby Koła w Trzemesznie i tutaj czekały na nich prawdziwe niespodzianki. Myśliwi przygotowali pogadankę tematyczną, wspartą prezentacją medialną , zapoznając dzieci z mieszkańcami lasu. Jakie zwierzęta mieszkają w okolicy, jak dokarmiać je zimą, czym różni się strój i ekwipunek myśliwego od stroju leśnika. Może któryś chłopiec lub dziewczyna w przyszłości zechce pracować właśnie w tym zawodzie lub po prostu każdemu może przydać się wiedza na temat lizawek, paśników czy elementów stroju galowego myśliwych .Jak odróżnić kozła sarny od jelenia i dlaczego myśliwi świętują w Huberta - to jedne z wielu pytań, na które dzieciom odpowiadali gospodarze.

Były również konkursy i wspólne zabawy. Wiele pięknych prac plastycznych powstało podczas działań pod tytułem „ Zaczarowany ołówek i mieszkańcy lasu”, a wyobraźnią i kreatywnością popisali się najmłodsi, układając z przyniesionych kasztanów, szyszek i żołędzi wizerunki mieszkańców lasów i pół, pod hasłem „ Ptak czy ssak”. Celność to ważna cecha każdego myśliwego, stąd pomysł na mini zawody rzucania ringiem na poroże jelenia, tutaj dziewczęta z klasy szóstej pokazały swoje mistrzostwo. Zresztą to właśnie najstarsi nasi uczniowie, szóstoklasiści ,przygotowali prezent dla myśliwych i pięknie odśpiewali kilka zwrotek pieśni „Pojedziemy na łów”.

Sesja fotograficzna i wspólny posiłek, gorące kiełbaski z pieca , były zwieńczeniem spotkania. Każdy uczestnik mógł wybrać sobie drobny upominek i do kieszonki wrzucić nieco słodkości na drogę powrotną. A była to frajda dla dzieciaków - taki wieczorny przemarsz z latarkami przez całą wioskę, bowiem na parkingu czekali już na swoje pociechy rodzice.

Dziękujemy Zarządowi Koła „Szop” w Wędrzynie i myśliwym, że zechcieli, w czasie tak napiętego planu pracy w tym okresie znaleźć i czas, i chęci, by spotkać się z naszymi uczniami, zapewnić im takie atrakcje.

Dyrektor szkoły, p. E. Jakóbczak, w imieniu całej szkolnej społeczności, złożyła serdeczne życzenia dla wszystkich myśliwych, wręczyła na ręce prezesa koła kolorowy, jesienny bukiet oraz laurkę od dzieci.

Darz Bór Myśliwym!!!

Uwieńczeniem spotkania będzie obiecana przez skarbnika koła wystawa zdjęć, bowiem sesja fotograficzna:„ Myśliwi - dzieciom” - pod kierunkiem pani I. Manowskiej i prace plastyczne to wspaniała pamiątka tego dnia.

K. Borowiecka