Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie


  • Kontakt

    Dyrektor: kom. 502 118 499

    Sekretariat czynny:

    poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00

    szkoła tel. (95) 755 91 20   

    przedszkole tel  (95) 717 65 49

    E - mail: sekretariat@spwedrzyn.pl


  • Kalendarium

    Środa, 2024-05-08

    Imieniny: Kornela, Lizy


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1515448
    • Do końca roku: 237 dni
    • Do wakacji: 44 dni

„W tej zabawie jest metoda"

warsztaty projektowe szkół partnerskich

Wędrzyn - Grundschule Tauche

 

18 września 2014r.

 

Aktywne partnerstwo to nabywanie nowych doświadczeń i zachowań. Trudno zdobyć je w szkolnej ławie, łatwiej poprzez udział w kreatywnych zajęciach, podczas wspólnej zabawy z kolegami ze szkoły partnerskiej z Tauche. Kolejna wymiana uczniów naszej szkoły z niemieckim partnerem, przybliżyła wiedzę o kraju sąsiada po drugiej stronie Odry oraz służyła wzajemnemu poznawaniu się i zrozumieniu.

Po przyjeździe do Tauche, serdecznym powitaniu i wspólnym śniadaniu, dzieci

z Wędrzyna zostały zaproszone przez gospodarzy do kreatywnych działań, realizowanych w trzech zespołach.

Na szkolnym boisku zespół ”Cheerleader Butterflys” powitał nasze dziewczęta, a liderka drużyny – Kora, krótko przedstawiła historię ich klubu, istniejącego w szkole od 2007 r. oraz wszystkie jego członkinie. Nasze uczennice świetnie poradziły sobie z tanecznym zadaniem, przecież większość z nich od lat tańczy w Zespole „Miniaturki”. Chociaż trenerka postawiła wysoko poprzeczkę, bo czasu było mało, to łatwo przyswoiły sobie układy, pokazując później, na sali gimnastycznej, swoją doskonałą koordynację ruchową i wyczucie rytmu. Język angielski stał się nicią porozumienia wszystkich cheerleaderek.

 

Zespół drugi, w tym czasie podjął się specjalnego zadania. Geocaching to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią było znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika ( geocache) z drobnymi upominkami oraz dziennikiem. Tym razem chłopcy, wspomagani przez koleżanki, wykazali się dużym zaangażowaniem i bezspornie stali się entuzjastami tej gry. Bariery językowe znikały, bo przecież znalezienie skarbu jest najważniejszą przygodą! Geocaching to nie tylko dobra zabawa, ale również świetna turystyczna promocja okolic Tauche, skuteczniejsza niż niejeden folder.

 

Operowe warsztaty zafascynowały nas swoim profesjonalizmem. Do szkoły w Tauche, specjalnie dla polskich gości, zaproszono aktorów teatru muzycznego z Falkensee.

Projekt edukacyjny, którzy zaprezentowali, powstał na podstawie opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”. Po raz pierwszy pokazano go w ramach Dnia Polskiego w Niemczech, szerząc w ten sposób kulturę wysoką wśród niemieckiej publiczności. Miał on za cel pokazać , że nie tylko warte poznania i uwagi są dzieła Fryderyka. Chopina czy Karola Szymanowskiego, że muzykę innych polskich kompozytorów należy popularyzować w Niemczech.

Podczas warsztatów polskie i niemieckie dzieci wchodziły w role dramatyczne, poznając libretto tej najdoskonalszej w dorobku muzycznym Moniuszki opery, ćwiczyły głosy i uczyły się, jak najlepiej modulować dźwięki, by później zaśpiewać wspólnie z mistrzami fragmenty operowej arii „z kurantem.” Niemieckim, małym artystom trudno było zmierzyć się z naszym językiem, śpiewając słowa refrenu pieśni: ”Padają skry, serduszko drży”!!!!

Urzekającą atmosferę polskości, osiągniętą przez taneczne rytmy i intonacje, zbliżone do rodzimego folkloru, pokazali wszyscy uczestnicy projektu. A na koniec odśpiewali słynną arię Stefana i melodię „Serduszko drży”, teatralnym krokiem przemaszerowując przez salę, a jako honorarium każdy występujący otrzymał „prawdziwe teatralne pieniądze”.”

Podsumowując działanie projektowe, dyrektor Grundschule Tauche, Simone Rose, powiedziała:

 

”Wielkie zaangażowanie dzieci i chęć współpracy sprawiły, że trudno było rozpoznać, które dziecko jest kim”.

 

Po obiedzie, uczestnicy projektu udali się do centrum sportowego w Beeskow, by rozegrać turniej w kręgle. Doskonała zabawa, rywalizacja i komunikacja w języku obcym zakończyła się zwycięstwem zespołu polsko- niemieckiego, który zdobył aż 403 punkty!

Każdy uczestnik spotkania otrzymał dyplom i drobny upominek, a po podwieczorku i pamiątkowym zdjęciu przyszła chwila pożegnania.

Dyrektor naszej szkoły, pani Edyta Jakóbczak, serdecznie podziękowała pani Simone Rose , całej kadrze oraz dzieciom za wspaniałą atmosferę, za ciekawie zorganizowane spotkanie i okazane zrozumienie. Wymiana młodzieży to przecież nie tylko prestiż i splendor dla naszych szkół, ale wymierne korzyści natury pedagogicznej, otwarcie perspektyw dla naszych uczniów i motywowanie ich do nauki języków obcych. Mając za sobą tak rozumiane partnerstwo szkół, poparcie ze strony władz miasta i środowiska lokalnego oraz PNWM, możemy planować dalsze projekty.

 

 

Katarzyna Borowiecka