Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie


 • Kontakt

  Sekretariat czynny

  poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00

  szkoła tel. (95) 755 91 20   

  przedszkole tel  (95) 717 65 49

  E - mail: spwedrzyn@go2.pl


 • Kalendarium

  Piątek, 2023-09-29

  Imieniny: Michaliny, Michała


 • Statystyki

  • Odwiedziny: 1290772
  • Do końca roku: 93 dni
  • Do wakacji: 266 dni

Narodowe czytanie

2014-NARODOWE CZYTANIE Sienkiewicza

   Trzecia z kolei edycja Narodowego Czytania  dedykowana była pierwszemu polskiemu nobliście Henrykowi Sienkiewiczowi, autorowi dzieł, które miały szczególny wpływ na młodych polskich czytelników.

Sienkiewicz w swoich utworach rysował obraz ojczyzny, takiej jaka była w okresie świetności. Głęboki patriotyzm bohaterów połączony z intrygującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem były źródłem wielu fascynujących momentów spędzonych przez pokolenia Polaków przy lekturze jego książek.

   4 września 2014 uczniowie klas IV,V i VI Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie mieli okazję uczestniczyć w Narodowym Czytaniu- ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i popularyzującej nasz narodowy dorobek literacki.

   Rolę lektorów przyjęły na siebie zaproszone panie ;Aleksandra Dżuman i Barbara Wróżek z Klubu Wojskowego w Wędrzynie oraz dyrekcja szkoły w osobach Edyty Jakóbczak i Anny Kapały. Swój udział w czytaniu miała też pani Ewa Cichomska-szkolna pielęgniarka.

   Utwory czytane dzieciom były przekrojem twórczości pisarza. Słuchając fragmentów listów Sienkiewicza z podróży, dzieci mogły poznać osobiste przemyślenia, osądy i poczynione obserwacje, po to by później odnaleźć wiele ich elementów na kartach chociażby „W pustyni i w puszczy”.  Poznając przygody bohaterów ”Trylogii” mieli okazję osłuchać się ze starą polszczyzną, dziś zapomnianą , niezrozumiałą i nieobecną w mowie codziennej.

   Dodatkowo wspólna lektura była okazją do przypomnienia sylwetki pisarza, który odegrał ogromną rolę w jednoczeniu Polaków jako wspólnoty, wzmacnianiu polskiej tożsamości i budzeniu poczucia dumy narodowej z tego, że jest się Polakiem.

Było to olbrzymim wyzwaniem, gdyż dzieła jego powstawały w okresie gdy Polska jako państwo nie istniała na mapach Europy.