Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie


  • Kontakt

    Dyrektor: kom. 502 118 499

    Sekretariat czynny:

    poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00

    szkoła tel. (95) 755 91 20   

    przedszkole tel  (95) 717 65 49

    E - mail: sekretariat@spwedrzyn.pl


  • Kalendarium

    Środa, 2024-05-08

    Imieniny: Kornela, Lizy


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1515407
    • Do końca roku: 237 dni
    • Do wakacji: 44 dni

10 lecie współpracy polsko- niemieckiej.

PARTNERZY CZY JUŻ PRZYJACIELE?

10 - LECIE PARNTERSTWA MIĘDZY SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ im. ŻOŁNIERZA POLSKIEGO w WĘDRZYNIE a GRUNDSCHULE

im. Ludwiga Leichhardta w TAUCHE.

Wieloletnie partnerstwo miast i gmin położonych wzdłuż Odry zrodziło inicjatywę współpracy skierowaną przede wszystkim do młodzieży. Młode pokolenie jest bowiem coraz bardziej zainteresowane życiem w kraju sąsiada, poznawaniem się i zdobywaniem przyjaciół.

Dziesięć lat temu, 08 czerwca 2004 r. Szkoła Podstawowa w Wędrzynie podpisała umowę o współpracy partnerskiej z Grundschule w Tauche.

Od tego momentu wspólnie zrealizowano 18 projektów, poznając w ten sposób swoją historię, zwyczaje, wymieniając doświadczenia, ale też rywalizując w sporcie i zabawie, nawiązując przyjaźnie i ucząc się tolerancji, szacunku –by po prostu coraz lepiej rozumieć sąsiada i żyć w Europie, jak w jednej rodzinie.

Na 10- lecie partnerstwa przygotowano ciekawy program, bo to przecież dziesięciolecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ten projekt „PARTNERZY CZY JUŻ PRZYJACIELE?” miał być nie tylko kolejnym spotkaniem dzieci i kadry z obu szkół, ale przede wszystkim lekcją przyjaźni, nawiązywania pozytywnych relacji, uczuć i emocji- a język niemiecki stał się kluczem do wzajemnego porozumiewania.

Ogólnopolska akcja MEN na rok szkolny 2013/ 2014 „ROK SZKOŁY W RUCHU” sprawiła iż grupa projektowa z Wędrzyna, pod kierunkiem Dyrektora Szkoły, p. Edyty Jakóbczak - postanowiła pokazać młodzieży , że ruch to nie tylko obowiązkowe lekcje wychowania fizycznego, ale po prostu przyjemność

i zabawa. Dlatego priorytetem podczas wizyty gości w Tauche, w dniu 27 maja 2014r., stały się nie tylko obchody dziesięciolecia partnerstwa obu szkół, ale też pokazanie młodym ludziom, że aktywny tryb życia to droga do osiągania życiowych sukcesów, pozwalająca zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości.

Projekt majowy rozpoczęła tradycyjnie wizyta w Domu Joanitów w Sulęcinie. Tam z zainteresowaniem obejrzeliśmy prace artystów polskich i niemieckich. Szkoły, które podejmują się współpracy świadome są znaczenia edukacji międzykulturowej. Wszyscy na tym zyskują, bo uczniowie mogą sięgać wzrokiem ponad horyzont własnej szkoły, aby poznawać lepiej kraj sąsiada, rozwijać swoją wiedzę, zapoznać się z historią i kulturą.

Po przyjeździe do Wędrzyna dzieci uczestniczyły w zajęciach przyrodniczo - plastycznych oraz zgodnie z ideą „Rok Szkoły w Ruchu”- w rozmaitych grach i zabawach ruchowych. W parach polsko- niemieckich spełniali się artystycznie. Wykonywali prace akwarelowe, których tematem było dziesięciolecie partnerstwa polsko- niemieckiego, a także ozdabiali doniczki z wiosennymi kwiatkami, by rozweseliły one później szkolne rabatki.

Konkurencje sportowe również pozwalały nawiązywać nowe przyjaźnie. Rozegrano mecz piłki nożnej, w którym dzielnie kopały piłkę także dziewczęta – a wędrzynianie mogli pochwalić się niemieckim kolegom nowym, pięknym boiskiem. Mecz zakończył się remisem i tylko fakt, że pod szkołę zajechała dostawa pizzy sprawił, że sportowcy zechcieli zejść z murawy.

Podsumowania spotkania dokonano w obecności Burmistrza Sulęcina, p. Michała Deptucha i jego zastępcy, p. Zbigniewa Grucy, dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek, uczniów i nauczycieli. Burmistrz  podziękował dyrektor SP Wędrzyn, Edycie Jakóbczak i dyrektor SP Tauche, p. S. Rose za zaangażowanie i życzył im dalszych sukcesów w partnerstwie polsko - niemieckim. Na pamiątkę jubileuszu 10 - lecia współpracy wręczono statuetki oraz herb Sulęcina dla dyrektor SP Tauche .

Degustacja niezwykłego tortu jubileuszowego - by nasze partnerstwo przetrwało kolejne dziesięć lat – to już ostatnia atrakcja tego dnia. Jeszcze prezenty i słodkości na drogę, wspólne fotografie, wymiana adresów i czas pożegnań nadszedł niezauważenie. Przed wyjazdem dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół zasadzili klon, który ma być wyrazem wspólnych działań i symbolem przyjaźni na wiele następnych lat.

Teraz pozostaje czekać na kolejne spotkanie. Tym razem we wrześniu, w Tauche!

K. Borowiecka