Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Dnia 30 kwietnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły, dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym  uczestniczyli  w uroczystym apelu z okazji  223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dyrektor Edyta Jakóbczak skierowała do wszystkich słowa zawart w liście Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz zaprosiła uczniów i nauczycieli z rodzinami do udziału w obchodach Dni Sulęcina. Jest to Święto Narodowe wszystkich Polaków, a przypomina nam o wielkim dziele Sejmu Czteroletniego obradującego w latach 1788 - 1792. Konstytucja 3 Maja była pierwszą konstytucją uchwaloną w Europie, a drugą na świecie. Zgodnie z tradycją i w tym roku uczniowie ze szkoły w Wędrzynie dołożyli starań, by w pogodnych nastrojach rozpocząć majowe świętowanie i pielęgnować pamięć o szczytnych kartach historii Polski. Na szkolnych zajęciach w kwietniu odświeżali i poszerzali wiedzę o majowych rocznicach, symbolach i barwach narodowych oraz związanych z nimi patriotycznych obyczajach. Uczniowie klas I-VI oraz oddziału przedszkolnego  wraz z opiekunami i wychowawcami przygotowywali się do uroczystego apelu. Efektem stały się ciekawe dekoracje i ozdoby  w barwach narodowych stanowiące dopełnienie odświętnych strojów apelowych oraz część artystyczna, w której znalazły się odwołania do wszystkich świąt  i rocznic rozpoczynających maj. W tym roku nie brakowało okazji do uczczenia, a były to: obchodzone 1 maja Święto Pracy oraz 10 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja - 10 rocznica ustanowienia Święta Flagi, a także 223 rocznica przyjęcia niezwykle ważnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 Maja z 1791 roku. Podczas apelu uczniowie podkreślili, iż biało - czerwona flaga jest dla nich symbolem łączącym i jednoczącym wszystkich Polaków, podkreślającym naszą przynależność narodową, zaś jej wywieszenie będzie pięknym gestem podkreślającym naszą dumę i radość z okazji majowych świąt.

M. L.