INTEGRACYJNE SPOTKANIE SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH

„TROSKA O DZIECKO JEST PIERWSZYM I PODSTAWOWYM SPRAWDZIANEM STOSUNKU CZŁOWIEKA DO CZŁOWIEKA”.

(JAN PAWEŁ II)

W dniach, w których przeżywamy ciągle beatyfikację Papieża Jana Pawła II - te słowa zyskują szczególną wymowę. Chcemy nieść pomoc drugiemu człowiekowi i uczmy empatii nasze dzieci.

„NIEPEŁNOSPRAWNI SĄ WŚRÓD NAS!”- pod takim hasłem odbyło się spotkanie Samorządów Uczniowskich w Szkole im. Leśników Lubuskich w Boczowie.

Warsztaty, zorganizowane przez Radę SU w Boczowie rozpoczął panel dyskusyjny, podczas którego uczniowie z Boczowa, Wędrzyna i Kołczyna oraz ich opiekunowie dzielili się cennym doświadczeniem; opowiadali o tym, jak pracują, jakie sukcesy i trudności pojawiają się na polu szkolnej samorządności.

Drugą część spotkania młodzieży rozpoczęła prezentacja multimedialna, dotycząca niepełnosprawności. Co to jest niepełnosprawność, jak ją rozpoznać i pomagać osobom niepełnosprawnym. Film, który przygotowały dziewczęta z SU w Boczowie pokazał nam różne aspekty niepełnosprawności, którą trzeba pojmować inaczej niż zazwyczaj to robimy! Niepełnosprawne osoby robią bowiem to, co umieją, a nie to, czego nie potrafią.

W warsztatach wzięli udział zaproszeni terapeuci z Fundacji „ Wspólnym krokiem ”z Garbicza. Na wózkach inwalidzkich przyjechali :pan Łukasz- terapeuta i niepełnosprawni chłopcy: Nikodem i Olek, ze swoimi mamami, które pracują również w tej fundacji.

Jaki dystans wywołuje w nas niepełnosprawność? Tego dnia nauczyliśmy się, iż do każdego człowieka, w tym także do niepełnosprawnej osoby- trzeba podchodzić indywidualnie. Niepełnosprawność to nie dysfunkcja, to jest po prostu to, czego nie możemy zrobić. Najlepiej więc zwyczajnie zapytać, jak pomóc. Bo tak właśnie zatytułowano te zajęcia - „PROŚBA O POMOC!”

Zdrowe dzieci i my dorośli weszliśmy w rolę niepełnosprawnych, wykonując rozmaite zadania i ucząc się, jak przełamywać bariery związane z niepełnosprawnością.

Spotkanie zakończyło wspólne ognisko nad jeziorem - był czas na posiłek i wspólne zabawy zręcznościowe. Dyplom „Przyjaciel dzieci”, jaki wręczyli nam na koniec spotkania gospodarze, będzie potwierdzeniem, że ta lekcja była sprawdzianem stosunku do człowieka, który  nasze uczennice z samorządu zdały na piątkę!

Opiekunowie:

K. Borowiecka