LEKCJA OTWARTA - JĘZYK POLSKI I JĘZYK ANGIELSKI W KLASIE VI

PRZED NAMI 22. FINAŁ WOŚP!

Idea WOŚP jest wspaniała, bo pomoc innym ludziom musi byś najważniejsza. Nasi uczniowie są wrażliwi i aktywnie włączają się do akcji największej polskiej orkiestry. Stąd pomysł zaproszenia nauczycieli i rodziców na lekcję otwartą do klasy szóstej. Tekst obowiązkowy w programie języka polskiego – „Opowieść Wigilijna” Karola Dickensa, stał się inspiracją do pokazania, iż warto i trzeba być otwartym na potrzeby tych, którym nie zawsze powiodło się w życiu. Fragmenty lektury, przetłumaczone na język angielski przez nauczyciela tego przedmiotu były nie lada wyzwaniem dla naszych uczniów, a kontekst WOŚP - do którego on nawiązuje, to już pomysł polonisty. Szóstoklasiści dobrze sobie poradzili, a mówienie jednocześnie w języku polskim i angielskim jest niełatwe.

„Opowieść wigilijna” pokazuje głęboką przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącą w czasie wigilijnej nocy. Magda Lichman wspaniale wykreowała postać samotnika, nielubiącego ludzi, a dbającego jedynie o pomnażanie swojego majątku. Ukazuje mu się duch zmarłego partnera w interesach - Jakuba Marleya, a potem mają miejsce wizyty kolejnych duchów oraz WOLONTARIUSZY WOŚP!!! Wszyscy pokazują bohaterowi sceny z jego życia lub zwracają się o finansowe wsparcie dla potrzebujących. Dopiero przerażony wizją samotnej śmierci Scrooge się zmienia, staje się szczodrym, serdecznym człowiekiem, jakim był za młodu - i hojnie wrzuca pieniądze do puszki wolontariuszy!

A może już w najbliższą niedzielę, 12 stycznia, razem z naszymi uczniami, którzy już wiedzą, że warto myśleć o innych, stworzymy OGROMNE SERCE WOŚP i przyłączymy się do tej akcji. Przecież nikt z nas nie chce być współczesnym Scroogem. Do they?.

Katarzyna Borowiecka

Aleksandra Chirkowska