Muzyczne opowieści Peera Gynta.

Drugie z cyklu spotkanie „W krainie Pani Muzyki” odbyło się 18 listopada 2013 r.

w sali widowiskowej Klubu Wojskowego w Wędrzynie. Tym razem mieliśmy okazję wysłuchać suity „Peera Gynta” Edwarda Griega, skomponowanej do dramatu Henryka Ibsena

o tym samym tytule. Treść czterech części suity opowiada o życiu Peer Gynta, prostego, naiwnego, a zarazem zuchwałego chłopaka, który na wskutek awanturniczego życia musi uchodzić ze swej rodzinnej norweskiej wioski. Przed ucieczką z kraju odwiedza swą matkę, Azę, która w jego obecności umiera. Z kraju ucieka statkiem , który w czasie burzy zatonął, a on znalazł się w Maroku. Arabowie uznali go za proroka. Arabki tańczą przed nim swój taniec. Wśród nich jest Anitra, córka naczelnika Beduinów.

Kolejne losy Peer Gynta są następujące. Kryje się samotnie w niedostępnych lasach. Wreszcie trafia do posiadłości baśniowego Króla Gór. Tam zostaje napadnięty przez najrozmaitsze potworki, karły i gnomy. Ledwie uchodzi z życiem.

Te opowieści przybliżyli nam  muzyką Edwarda Grega za pomocą fagotu, skrzypiec i fortepianu muzycy filharmonii zielonogórskiej. Całość prowadził w bardzo ujmującym

i frapującym stylu Pan Marcin Urbański.

Mamy nadzieję, że tego typu spotkania wzbogacą wrażliwość i poczucie piękna naszych uczniów.

Kolejne, trzecie z cyklu spotkanie „W krainie muzyki” – już 11 grudnia 2013 r.

S.D.