Świeto Niepodległości -11 XI 2013r.

Dzień 11 listopada to święto Odrodzenia państwa polskiego, które po 123 latach zaborczej niewoli, po wielu nieudanych, heroicznych zrywach zniewolonego narodu, wreszcie odzyskało niepodległość i niezależne miejsce na mapie Europy.

Dziś często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stanęły przed Polakami u progu wolności. Jak wiele potrzeba było do ich rozwiązania: pracy i pieniędzy, myśli politycznej, ekonomicznej i technicznej, inicjatywy i codziennego trudu.

W dniu rocznicy odzyskania niepodległości, warto zwrócić się wdzięczną myślą ku naszym pradziadom, wspomnieć, jak z ich patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wędrzynie, wspólnie z kolegami ze Szkoły Podstawowej w Trzemesznie podjęli się zaszczytnej roli. Przygotowali wspólnie ze swoimi pedagogami montaż słowno - muzyczny pt. „OPOWIEDZ NAM MOJA OJCZYZNO”, który zaprezentowali podczas gminnych uroczystości w Sulęcińskim Ośrodku Kultury. Z dziecięcej perspektywy przypomnieli historię naszych pradziadów, którzy ratowali najcenniejsze wartości: kulturę, język, obyczaje i religię. Zainscenizowali scenkę teatralną, w której wybrani uczniowie wcielili się w rolę babci i dziadka, wyjaśniając swoim wnuczętom skomplikowaną historię naszego narodu, przypominając wszystkim, że nasi przodkowie ginęli właśnie po to, byśmy mogli żyć, pracować w wolnej ojczyźnie. Przedstawienie wzbogaciły piękne pieśni narodowe, w wykonaniu uczniów ze szkół w Trzemesznie i w Wędrzynie, a także solistek Klubu Wojskowego w Wędrzynie Zespołu ,,17”.

Na zakończenie maluchy z sulęcińskich przedszkoli wesołym i kolorowym akcentem tanecznym zamknęły program uroczystości. Krakowiak, kujawiak i oberek, nasze narodowe tańce, spodobały się publiczności, i tak jak nasza inscenizacja, otrzymały zasłużone, gromkie brawa!

Warto dodać, że w Wędrzynie szkolna społeczność również mogła zobaczyć część tego przedstawienia, bowiem w przeddzień państwowego święta odbył się tu uroczysty apel, połączony z prezentacją medialną, wyjaśniającą uczniom historię tego ważnego, narodowego święta. Teraz na pewno, nawet najmłodsi będą pamiętać, że są Polakami i co znaczą słowa : Ojczyzna, Polska, Niepodległość, dlaczego data 11 listopada jest tak ważna!

Katarzyna Borowiecka