Spotkanie z Antygoną…

W ramach cyklicznych zbliżeń z Melpomeną, szóstoklasiści mogli obejrzeć „Antygonę” Sofoklesa, grecką tragedię z 442 r. p .n. e. Interaktywny przekaz teatru TVP zaproponował tym razem uczniom sztukę, która chociaż będzie dopiero później ich obowiązkową lekturą w edukacji polonistycznej, już dziś może stać się przyczynkiem do dyskusji o zachowaniach człowieka w sytuacjach ekstremalnych. Sofokles porusza bowiem kwestie, które przez wieki nie straciły na swojej aktualności - bo przypisane są ludzkiej naturze, to: moralność, władza, miłość i lojalność. Ciekawe są pisemne wypowiedzi uczniów, które na lekcji języka polskiego zredagowali młodzi widzowie:

„Antygona uświadomiła mi, że rodzina jest bardzo ważna w życiu człowieka, dla niej można zrobić wiele, nawet zabić!”( Ola K.)

„Uważam, że Antygona dobrze zrobiła, ze pochowała brata, ja bym pewnie stchórzył, ponieważ bałbym się śmierci”.(Filip K.)

„Te krzyki były takie niepokojące …, jak w prawdziwym teatrze”. (Agata B.)

Rzeczywiście warto przeżyć tę chwilę wzruszeń, po obejrzeniu sztuki zadać sobie pytanie: Kim jestem? Dokąd zmierzam w życiu? Właśnie po to jest teatr!!!

K. Borowiecka