„Czas umyka- to juą 200 urodziny pana Ludwika...

-polsko- niemieckie spotkanie szkół partnerskich w Tauche - 25.10.2013r.

Jubileusz 30-lecia Grundshule Tauche i jednocześnie 200 urodziny jej patrona, Ludwiga Leichhardta, znamienitego badacza i odkrywcy Australii, był szczególną okazją, by spotkanie uczniów ze szkoły w Wędrzynie z niemieckim partnerem stało się niezwykłe i wyjątkowe.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością, przygotowując wyjątkowy prezent gospodarzom - jubilatom. Efektem pracy polskich dzieci jest ALBUM, jaki dyrektor, p. E. Jakóbczak wręczyła podczas powitania na ręce dyrektor szkoły w Tauche. Znalazły się w nim „Listy z podróży”, jakie na lekcjach języka polskiego pisali szóstoklasiści, nawiązując do dzienników samego badacza. Na zajęciach z przyrody wzbogacali opisami rzadkie gatunki australijskiej flory i fauny, a na wychowaniu fizycznym „odkrywali” tajemnice najbliższej przyrody, wzmacniając swe ciała poprzez nordic walking. Młodsi koledzy, z klasy piątej - wcielili się w Aborygenów i Maorysów, tubylczą ludność Australii - na godzinie wychowawczej samodzielnie wykonywali tatuaże mako i elementy strojów dzikich, utrwalając wszystko na fotografii. Oprócz tych zdjęć, do albumu dodali wybrane kartki pocztowe, pisząc je w imieniu Ludwiga do matki, Charlotte Leichhardt. Efektem działań naszych najmłodszych uczniów stały się kolorowe znaczki pocztowe, kangury i koale wykonane techniką origami, a nawet bilety lotnicze w języku angielskim, na loty do Australii z różnych miejsc kuli ziemskiej.

Ten niezwykły prezent wraz z koszem jesiennych kwiatów i rożkiem słodkości stał się miłym powitalnym upominkiem i na pewno swoje miejsce znajdzie w sali pamięci patrona szkoły niemieckiej.

Urodzinowe spotkanie zaczęliśmy od nauki wesołej piosenki „Fli Flai Flo”, której uczyliśmy się wraz z niemieckimi kolegami podczas zajęć muzyki i razem głośno wyśpiewaliśmy ją przez okna, aż po horyzont Tauche, bo szybko opanowaliśmy tę rytmiczną solmizację. Później, w mieszanych, polsko -niemieckich grupach ozdabialiśmy przygotowane przez gospodarzy szablony bumerangów i wzięliśmy aktywny udział w lekcji konwersacji w języku niemieckim; koledzy z Tauche próbowali zapamiętać polskie zwroty i słówka .Był to bowiem „Polski dzień dla niemieckich uczniów” -tak nazwała te zajęcia prowadząca je studentka z Viadriny, pani Agnieszka. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał rozmównik :„Spróbuj po niemiecku!”, który ułatwi nam kontakty z zachodnimi sąsiadami, a publikację tę sfinansowało PNWM (Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży).

Po smacznym obiedzie i chwili relaksu na świeżym powietrzu rozpoczęła się WIELKA ,URODZINOWA GALA. Mnóstwo zaproszonych gości zebrało się w sali gimnastycznej szkoły. Dyrektorzy Grundshule Tauche, burmistrz Beeskow, nauczyciele, rodzice, dzieci i oczywiście my- partnerzy z Polski. Inscenizacja, którą wszyscy z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy nawiązywała do przygód i przeżyć Ludwiga podczas jego ekspedycji na kontynencie australijskim. Wspaniałe środki wyrazu, muzyka, rekwizyty i dekoracje, taniec i zaangażowanie niemieckich dzieci, stworzyły niezwykłe show. Poszukiwania skarbu, spotkania z tubylcami, odkrywanie nowego lądu, tematycznie łączyły się poprzez taniec, piosenkę, muzykę z prawdziwymi przeżyciami Leichhardta. Nasi uczniowie wkomponowali się w ten artystyczny pokaz, Amelka Kurz doskonale poradziła sobie z recytacją wiersza o podróży w języku niemieckim, a dziewczęta z klasy piątej otrzymały duże brawa za swój nowoczesny taniec. Publiczność nagrodziła wszystkich owacją na stojąco, a warto dodać iż wśród widzów znalazł się potomek rodu Leichhardtów i goście, którzy specjalnie na tę uroczystość przylecieli z Australii.

Jubileusz uwieńczył słodki akcent – pyszny tort, domowe ciasta i lody, a to wszystko przygotowali rodzice niemieckich kolegów. Zabawy na szkolnym boisku, mecz piłki nożnej- zakończyły ten pełen wrażeń urodzinowy dzień. Każdy uczestnik projektu otrzymał drobny upominek, kojarzący się z Australią i patronem szkoły w Tauche: maskotki kangurów i kapelusze podróżnika oraz koszulki z logo niemieckiej szkoły. W ten sposób imię niemieckiego podróżnika i odkrywcy, który urodził się w okolicach Tauche , jako pierwszy przeszedł  Australię i zaginął w wyprawie z zachodu na wschód tego kontynentu, na pewno będzie zapamiętane, a jego dokonania znane również polskim dzieciom.

Katarzyna Borowiecka