Święto Szkoły - podsumowanie

„Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów,

ale umiera tylko dla Polski” (gen. Stanisław Maczek)

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Święta Szkoły Podstawowej w Wędrzynie była myśl żołnierza, wielkiego Polaka i patrioty. To w tej szkole przypomina się bowiem dokonania i czyny żołnierzy polskich, których nazwiska znajdujemy na kartach podręczników historii Polski.

Obchody święta w roku 2013 były zorganizowane z rozmachem, a różnorodność działań i przedsięwzięć pokazała wyjątkowy klimat tej placówki. II Bieg o Puchar Szkoły, pokaz Bractwa Rycerskiego „Kerin”, Festiwal Piosenki Wojskowej i Żołnierskiej, spotkanie z Komendantem Poligonu w Wędrzynie, konkurs literacki i plastyczny. Każdy uczeń mógł uczestniczyć w tych wydarzeniach, przypomnieć sobie postaci swoich patronów- żołnierzy i po prostu dobrze się bawić. Bo to przecież 13 –te urodziny naszej szkoły!

Uroczysty apel szkolny, w dniu 19 kwietnia zamknął okres obchodów tego święta. Dyrektor szkoły, Edyta Jakóbczak. serdecznie przywitała zaproszonych gości, przyjaciół szkoły i oczywiście całą szkolną społeczność. Popłynęły życzenia, skierowane przede wszystkim do dzieci. Słowa przewodniczącej Rady Rodziców, Beaty Kurz, pięknie zobrazowały atmosferę tych niezwykłych urodzin:

„Życzymy Ci Szkoło, w dniu święta Twego by nikt nie żałował czasu tu spędzonego. Bo każdy po latach wniosku się doczeka, że to najpiękniejszy okres w życiu człowieka”.

Po apelu i złożeniu wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową Żołnierza Polskiego w hollu szkoły, wspólnie z miłymi gośćmi, uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w mszy świętej, w intencji szkoły i 15 Batalionu Ułanów Poznańskich z Międzyrzecza.

Złożono kwiaty pod pomnikiem na terenie Brygady, a starsi uczniowie, zaproszeni przez wojsko, obejrzeli, przebieg uroczystej zbiórki. Później były już same atrakcje, pokaz sprzętu wojskowego i pyszna grochówka z kiełbaską z ogniska, na którą żołnierze zaprosili dzieci i nauczycieli.

To naprawdę był niezapomniany i wyjątkowy dzień.

K. Borowiecka