Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie


  • Kontakt

    Dyrektor: kom. 502 118 499

    Sekretariat czynny:

    poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00

    szkoła tel. (95) 755 91 20   

    przedszkole tel  (95) 717 65 49

    E - mail: sekretariat@spwedrzyn.pl


  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-02

    Imieniny: Longiny, Toli


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1509189
    • Do końca roku: 243 dni
    • Do wakacji: 50 dni

Polsko - niemieckie spotkanie młodzieży

DEUTSCH - POLNISCHES SCHÜLERBEGEGNUNG

POLSKO – NIEMIECKIE SPOTKANIE MŁODZIEŻY

SEPTEMBER/WRZESIEŃ 2012

AM 13. UND 14./13 – 14

Projekt polsko – niemieckiego spotkania młodzieży z partnerskich szkół był okazją do dalszego zacieśniania kontaktów międzynarodowych pomiędzy Ludwig-Leichhardt-Grunschule w Tauche i Szkołą Podstawową im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie. To już kolejne takie wydarzenie w kilkuletniej historii spotkań.

Polscy uczniowie gościli u kolegów w Tauche i wzięli udział w szkolnym projekcie „We are Friends”.
W czterech mieszanych, polsko-niemieckich grupach, dziewczęta i chłopcy przez dwa wspólnie spędzone dni, pracowali i dobrze się bawili. Kreatywne lekcje przyrody przybliżyły uczniom życie i zwyczaje owadów, których świat przestał być dla nich zagadką. W trakcie zajęć języka angielskiego udało się wykonać plakaty, na których oprócz zdjęć umieszczono informacje, które pozwoliły na wzajemne poznanie się uczestnikom tej zabawy.

Wiele radości sprawiły wszystkim zajęcia muzyczne. Śpiewanie „Bruder Jacob” na głosy, po niemiecku i po polsku, to oryginalna lekcja muzyki. Salwy śmiechu rozbrzmiewały podczas tańców ludowych. Annemarie-Polka im Spreewald – to wielkie wyzwanie dla polskich dzieci! Zajęcia cyrkowe na świeżym powietrzu zamknęły pierwszą część projektu.

Młodzież skupiona w fundacji zajmującej się ekologią przygotowała pod kierunkiem leśnika, Moniki Müller, temat  pod hasłem „Wilk”. Motyw postaci wilka, występującego w baśniach oraz w słownictwie, pokazany został metodą dramy. Zwyczaje panujące w stadzie wilków, zwłaszcza rola wilczycy (wadery), jako samicy Alfa, były dzieciom nieznane i rozbudziły widoczne zainteresowanie. Szkoda tylko, że wilka (basiora), samca Alfa, zapomnieli przyprowadzić do pogłaskania!

Część edukacyjna projektu, po przerwie na wspólny posiłek, połączona została z zajęciami sportowymi. Rozgrywki w piłkę nożną, gry i zabawy sportowe na szkolnym boisku, a później grill i ognisko,
z pieczeniem ciasta na patyku, zakończyły pierwszy dzień spotkania.

Polscy uczniowie i ich opiekunowie nocowali w urokliwym ośrodku Bootshaus nad Sprewą, w miejscowości Beeskow. Świetne warunki i piękne widoki z okna na rzekę, były doskonałym zwieńczeniem spotkania. Mimo wczesnej pobudki następnego dnia, pyszne śniadanie wprawiło wszystkich w dobry humor, a wspólna podróż do Berlina z gospodarzami z Tauche minęła w oka mgnieniu. Już w trakcie podróży, a potem zwiedzania, piątoklasiści z Tauche przedstawiali krótkie informacje o najciekawszych miejscach stolicy Niemiec.

Powstałe w 1982 r. Muzeum Techniki jest spadkobiercą ponad stu specjalnych muzeów, kolekcji i wystaw, dotyczących historii wszystkich dyscyplin naukowych i technicznych. Projekt „Siła wiatru”, z którym zmierzyli się nasi uczniowie, miał im pokazać, jak fascynacja energią wiatru przyczyniła się do powstania ferm wiatrowych, będących wizytówką nowoczesnych Niemiec.

Wizyta w interaktywnym muzeum, to niezwykle interesująca lekcja przyrody i techniki. Dzieci uruchamiały maszyny wiatrowe, słuchały muzyki z odgłosami wiatru, mierzyły siłę własnego wydechu, a nawet zbudowały z wielkich klocków wiatrak. Przekonały się, że wiatr nie tylko suszy pranie i rozsiewa nasiona roślin, ale wykorzystywany jest też do napędu przedmiotów codziennego użytku. Lekcja w muzeum uświadomiła wszystkim, że wiatr to groźna siła natury, która również potrafi rozbudzić fantazję i zachęcić do poszukiwań.

Po zaspokojeniu potrzeb umysłu i ducha, dla dobra ciała, obiad zjedzony w Czerwonym Ratuszu, siedzibie Senatu i burmistrza Berlina, dostarczył energii do dalszej wędrówki. Fragmenty Muru Berlińskiego, Brama Brandenburska, Pariser Platz – to reprezentacyjny bulwar Berlina, od poznania którego rozpoczęła się przejażdżka ulicami miasta. Na jej trasie znalazły się: Biblioteka Państwowa, Uniwersytet im. Humboldta, Niemiecka Opera Państwowa z odrestaurowaną rokokową fasadą. Na drugim brzegu Sprewy budynki City stanowią magnes przyciągający turystów do Berlina. Wędrzyńskich uczniów szczególnie zafascynowała niezwykła konstrukcja wieży radiowo - telewizyjnej o wysokości 138 m, znajdującej się na placu Aleksandra.

Zakupy, przecież bez nich żyć ciężko, w podberlińskim centrum A10, były ostatnią atrakcją spotkania. Pożegnanie i wręczenie drobnych upominków nastąpiło w Tauche, skąd polscy goście wyruszyli w drogę powrotną do domu. Pomimo późnej pory i mnóstwa wrażeń, dzieciom ciężko było się rozstać, ale przyjaźnie zawarte podczas tego spotkania być może przetrwają próbę czasu.

Należy przy tym podkreślić, że polsko-niemieckie spotkanie odbyło się w ramach Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”. Już w trakcie pobytu uczniów z wędrzyńskiej szkoły,
w lokalnej prasie niemieckiej, ukazał się artykuł dotyczący tego wydarzenia, pod polskim tytułem „Dzień dobry, Tauche!”.

 

K. Borowiecka