Wieści z Kołobrzegu.

2012.06.04. Kołobrzeg

Przesłuchania konkursowe mają już za sobą. Zapadły werdykty. Dzisiaj uczestnicy 14. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego za swoją pracę otrzymali nagrody. Część z nich wystąpiła podczas Koncertu Galowego.

Ostatni dzień Festiwalu rozpoczął niecodzienny koncert galowy w wykonaniu uczestników Festiwalu. W koncercie wystąpili: Julia Wróbel z Grójca, Szymon Lewandowski z Bydgoszczy, Julia Niewiadomska z Lidzbarka Warmińskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Malbork”, „Miniaturki” z Wędrzyna, „Motylki” oraz „Nekap” z Kołobrzegu, „Pauza” z Węgorzewa, Michał Pieluszczak z Żagania, Aleksandra Lechocińska z Przemyśla, Magdalena Lewoniec z Brzegu, „Małe Szarotki” z Przemyśla, Klaudia Pabisiak z Kołobrzegu oraz „Skorpion” z Opola.

Na uroczyste zakończenie Festiwalu przybyło wielu znamienitych gości – przyjaciół Malowanego Bułanka. Duża sala Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu wypełniona była po brzegi. Fantastyczne występy dzieci i młodzieży nagradzano gromkimi brawami.

- Dziś kończy się ten najwspanialszy z festiwali: Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego – mówił ppłk Waldemar Osypiuk, koordynator Festiwalu. – Te intensywne dni zmagań na scenach gościnnego Centrum pokazały, że praca instruktorów oraz kierowników klubów wojskowych była właściwa przez cały miniony rok. Teraz zbieracie bogate żniwa tej artystycznej pracy.

Zanim jednak ostatecznie Festiwal oficjalnie zamknięto, Jolanta Wojtaś-Zapora, przewodnicząca Rady Artystycznej Festiwalu odczytała protokół, a tym samym listę zwycięzców oraz wyróżnionych artystów. - Udało nam się przepędzić chmury, wyczarować słonko i wiele niespodzianek, a teraz pora na nasze zaklęcie dla licznych nagród - mówiła ciocia Jola zapewniając, że nikt z Kołobrzegu bez nagrody nie wyjedzie .

Po obejrzeniu i wysłuchaniu 20 recytatorów, 9 Teatrów Jednego Aktora, 5 teatrów, 21 solistów wokalistów, 11 zespołów wokalnych, 8 zespołów tanecznych i 1 zespołu estradowego Rada Artystyczna postanowiła przyznać liczne tytuły Laureata i Wyróżnienia.  W imieniu Dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON,  wręczył je ppłk Waldemar Osypiuk w towarzystwie wiceprezydenta Kołobrzegu Jacka Wolskiego, wicestarosty kołobrzeskiego Mirosława Tessikowskiego oraz gospodarza gościnnego obiektu – dyrektora RCK w Kołobrzegu Tadeusza Kielara.

Nagrodę szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych otrzymała Aleksandra Lechocińska z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu za wspaniałe wykonanie utworów „Romantyczność” oraz „Ej Piotr”.

Organizatorzy już dzisiaj zapowiedzieli, że w 2013 roku Festiwal odbędzie się w połowie czerwca. – Już teraz cieszymy się z ciocią Jolą na tę pracę za rok, bo nie ma większej przyjemności jak przebywanie z Wami – mówił ppłk Osypiuk.

Wiceprezydent Kołobrzegu z kolei dziękując za wspaniałą atmosferę, którą dzieci przywiozły do jego miasta stwierdził, że do nazwy Festiwalu należałoby dodać słowa „młodych talentów”. – Zapraszam tutaj za rok – zakończył Jacek Wolski.

- To było kilka, naprawdę intensywnych dla organizatorów dni – przyznaje Marek Trojan, kierownik Klubu IWsp SZ, który jest głównym wykonawcą zadania. – Takie przedsięwzięcie to nie tylko śpiew i malowanie. To też noclegi, wyżywienie, transport, nagłośnienie i masa innych rzeczy. Wszystko to musi zagrać synchronicznie. Wiele zależy od ludzi, a ci nie zawiedli. Bardzo im za to dziękuję.

Zespół  Miniaturki zdobył tytuł Laureata Malowanego Bułanka i nagrodę Dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności. GRATULUJEMY!!! Brawa od całej społeczności uczniowskiej, nauczycieli i rodziców!