III Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny ,,O Złote Pióro Burmistrza Sulęcina”

PISAĆ KAŻDY POTRAFI, KTO UCZY SIĘ ORTOGRAFII!

Znamy wszyscy tę starą zasadę, ale coraz mniej ludzi lubi pisać, a coraz więcej narzeka na polską ortografię. Aby zmienić takie nastawienie, zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia, organizowane są cyklicznie w naszej gminie konkursy ortograficzne dla uczniów, a przy okazji do językowych zawiłości i pułapek przymierzają się dorośli.

Polska orografia jest ważna, a jej dobra znajomość przydatna w życiu, stąd 15 maja 2012 r. w Szkole Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie odbył się III Międzyszkolny Konkurs Orograficzny ,,O Złote Pióro Burmistrza Sulęcina”. Do pisania konkursowych tekstów, przygotowanych przez pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie, przystąpiło w tym roku 30 uczniów z zaproszonych szkół podstawowych: z Sulęcina, Trzemeszna, Lubniewic, Kołczyna i Wędrzyna.

Program uroczystości był niezwykły. Uświetnił go występ zespołu ,,Miniaturki” z Klubu Wojskowego w Wędrzynie oraz ,,Bajka o Śpiącej Królewnie”, która nie lubiła ortografii i na rok została w tej samej klasie. Spotkanie odbyło się w szkolnym amfiteatrze. Burmistrz Sulęcina p. Michał Deptuch został wprowadzony przez grupę dzieciaków przebranych za słonie, które zaprezentowały taniec z przesłaniem: ,,na szczęście” dla wszystkich uczestników konkursu. Symbolem wydarzenia był kałamarz i złote pióro. Na otwarciu konkursu w powietrze poszybowało kolorowe konfetti.

Dyktando konkursowe pisano w dwóch grupach wiekowych, a komisja, której przewodniczącą była p. Monika Kołodnicka, musiała bardzo uważnie sprawdzać teksty, ponieważ poziom „zawodników” okazał się wyrównany. Najmłodsi pisali tekst o wiośnie w ogrodzie, zaś starsi koledzy nie zastanawiali się długo czy pisać: „czyha lub czmycha, wehikuły czy huśtawki!”

Zwycięzcami ortograficznych potyczek okazali się w grupie klas IV- VI : Maksymilian Obrzud i Maciej Jagiełło, Julia Tyczyńska i Agata Bączyńska. Karolina Szychowska, Krzysztof Weryński i Oliwia Mikołajczyk zwyciężyli wśród uczniów klas V-VI.

Nagroda główna - Złote Pióro Burmistrza Anno Domini 2012 przypadło Szkole Podstawowej w Kołczynie. Gratulujemy sukcesu laureatom. Trzecie miejsce Oliwii Mikołajczyk, sprawiło dużą radość gospodarzom.

Przed wręczeniem nagród uczestników konkursu, ich opiekunów oraz gości zaproszono na poczęstunek, zwiedzanie szkoły i projekcję filmu do świetlicy, potem mogli obejrzeć zabawną scenkę teatralną, oczywiście związaną z nauką ortografii.

Wszystkie dzieci otrzymały nagrody rzeczowe, słodycze i lody, a laureaci - książki i dyplomy; statuetka Złotego Pióra trafiła do zwycięskiej szkoły w Kołczynie. Pięknie dziękujemy sponsorom. Dzięki pomocy i wsparciu Burmistrza Sulęcina, Rady Rodziców, Intermarche Sulęcin, Bankowi Skok, Cukierni Monika firmy Leks, zaangażowaniu dyrekcji szkoły i nauczycieli - nagrody naprawdę ucieszyły, zarówno tych piszących dyktando, jak i tych, którzy towarzyszyli im tego dnia.