Święto Szkoły 2012

Święto Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie to uroczystość wpisana do tradycji tej placówki; dzień bardzo ważny dla uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich osób związanych z naszą szkołą.

Obchody piątej rocznicy nadania imienia szkole rozpoczęto wcześnie, już 4 kwietnia, pokazem Bractwa Rycerskiego - żywą lekcją historii średniowiecznego oręża.

Patron szkoły, Żołnierz Polski, jest bowiem łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością, uczy najmłodsze pokolenie szacunku wobec munduru i polskiej historii.

Szóstoklasiści zwiedzili w przeddzień swego święta Salę Tradycji 15. Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Pancernej, oglądając eksponaty upamiętniające bojowe i pokojowe tradycje tej jednostki.

Kulminacyjnym momentem obchodów święta, w dniu 20 kwietnia, był uroczysty apel, na który Dyrektor Szkoły, Edyta Jakóbczak, zaprosiła nie tylko całą lokalną społeczność, ale również wszystkich tych, którzy poprzez swoje działania, życzliwość i mądrość, pokazują, jak bliski jest im każdy uczeń wędrzyńskiej szkoły. Sztandar, znamienici goście - przedstawiciele władz Sulęcina oraz organizacji i placówek zaprzyjaźnionych ze szkołą, księża kapelani, Sybiracy, Rada Rodziców - uświetnili to spotkanie.

„POLSKA TAKA BĘDZIE, JAKĄ JĄ STWORZYMY!!!” - to mądre zdanie widniejące w tle, powtarzali prowadzący uroczystość uczniowie. W murach szkoły prezentuje się najmłodszym Polakom sylwetki wspaniałych żołnierzy, dowódców - ucząc patriotyzmu na zwykłą, dziecięcą miarę.

Po apelu dzieci, nauczyciele, rodzice i goście wzięli udział w mszy św. w intencji szkoły i brygady, w Kościele pw. Św. Sebastiana Męczennika w Wędrzynie, koncelebrowanej przez kapelanów parafii, w obecności przedstawicieli władz powiatu i gminy, wojska i mieszkańców osiedla. Po mszy złożono wiązanki kwiatów pod pamiątkową płytą na terenie jednostki, a po wojskowym apelu, najstarsi uczniowie wraz z opiekunami zostali zaproszeni na Plac Ćwiczeń Ogniowych. Tutaj mogli obejrzeć sprzęt bojowy i sprawdzić się, jeżdżąc rozpoznawczym quadem i skosztować wojskowej grochówki.

Dzięki wsparciu żołnierzy „Siedemnastki”, pomocy finansowej darczyńców, obchody święta szkoły możemy zakończyć w ciekawy sposób, bowiem już wkrótce uczniowie klas IV- VI wyjadą na wycieczkę do Poznania. Zwieńczeniem uroczystości będzie zwiedzenie Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie i złożenie kwiatów na mogile tegorocznego patrona szkoły, generała Dowbora Muśnickiego.

„POLSKA TAKA BĘDZIE, JAKĄ JĄ STWORZYMY!!!” - tak mądrze zaplanowane obchody uroczystości święta szkoły, zostaną zapewne w pamięci jej uczestników, a najmłodszym pokażą, czym jest szacunek dla tradycji szkoły, patriotyzm i jak bliski sercom jest Polski Żołnierz.

Katarzyna Borowiecka