Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Działania uczniów klas IV - VI

dla społeczności szkolnej, w związku z uchwaleniem dnia 20 listopada Dniem Praw Dziecka

Klasa VIA jako pierwsza podjęła działania propagujące ideę braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi i wprowadziła szkolną brać w problematykę Praw Dziecka. Wśród uczniów klas IV-VI rozdano broszurki informujące o podstawowych Prawach Dziecka, natomiast najmłodszym kolegom z klas 0-III szóstoklasistki odczytały i wytłumaczyły ich prawa. W ten sposób wszystkie dzieci zostały wprowadzone w temat „Prawa Dziecka”.

Klasa VA poprzez wiersz, piosenkę i artystyczny collage pokazała, że 20 listopada to Dzień Praw Dziecka. Piątoklasiści odwiedzili w trakcie zajęć lekcyjnych swoje koleżanki i kolegów prezentując pomysł promocji praw przysługujących dzieciom, czyli wizualny i słowny obraz praw.

„Niech się wreszcie każdy dowie

I rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek,

Tyle że jest mały!”

Czwartoklasiści postawili na integrację i wraz z wychowawcą zorganizowali ognisko. Podczas wspólnego biesiadowania uczniowie mieli okazję wymienić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi niektórych praw ze starszymi kolegami ze szkoły. Przygotowana przez wychowawcę klasy IVA okolicznościowa gazetka szkolna przedstawiająca Kartę Praw Dziecka skłoniła uczniów do wypowiedzi na temat wybranych artykułów Karty.

W bibliotece szkolnej wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać „Inny wymiar dzieciństwa” ujęty poprzez wystawę fotograficzną, której celem było przybliżenie dzieciom warunków życia w krajach Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Warto dodać, że działania te będą kontynuowane, bowiem w czerwcu zaplanowano wystawę plakatów promujących prawa dzieci wykonanych przez uczniów.