Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Kto najlepiej poznał mity ?

otwarta lekcja języka polskiego w klasie V a.

Rok szkolny 2011/2012 jest Rokiem Szkoły z Pasją. A to zobowiązuje! Zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Dlatego też przygotowanie do sprawdzianu z języka polskiego i powtarzanie wiadomości z mitologii greckiej w klasie Va zrealizowano w formie lekcji otwartej:”Kto najlepiej poznał mity?”. Najpierw rodzice, a później wszyscy uczniowie z naszej szkoły, zostali zaproszeni przez piątoklasistów na boską ucztę!

Znowu mitologia?! A jednak...Bo mity greckie to korzenie i filary europejskiej cywilizacji. Coś, z czego wyrastamy, na czym trwamy i co, bez względu na to czy chcemy czy nie, po sobie pozostawimy. Etymologia słowa „mit” wywodzi się z greckiego określenia „mythos”, czyli opowiadanie, legenda, oznaczającego historię przekazywaną od pokoleń i zawierającą elementy prawdy historycznej, splecione z pierwiastkami fantastycznymi, nadprzyrodzonymi.

Stąd piątoklasiści, pragnąc dobrze zapamiętać postacie bogów, herosów czy bogiń, zakres ich władzy,charakterystyczne atrybuty, przygotowali autoprezentacje- wcielając się w rolę Zeusa, Hery, kłótliwej Eris, pięknej Afrodyty czy mądrej Ateny...Samodzielnie wykonali swoje stroje i rekwizyty. Próbowali nawet zmienić bieg historycznych wydarzeń-

pokojowo rozdzielając zwaśnionym boginiom aż trzy jabłka! Wszyscy uczniowie wypadli świetnie, otrzymali od swojej polonistki bardzo dobre i celujące oceny. Z pewnością podczas sprawdzianu wykażą się doskonałą widzą, a mieszkańcy Olimpu i myśl antyczna, staną się zrozumiałe i oczywiste dla wszystkich.

Katarzyna Borowiecka