Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Uroczystość, która zmusza do refleksji...

„Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera

i nie buduje przyszłości”.

Te słowa przewodnie umieszczone na banerze w kształcie biało-czerwonej flagi, zakupionym przez dyrektor szkoły Edytę Jakóbczak wprowadzały w świąteczny nastrój mieszkańców Sulęcina w dniu 3 maja 2011 roku. W Sulęcińskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji odbyła się akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten znaczący dla Polaków dekret miał na celu ratowanie chylącego się ku upadkowi państwa polskiego. Ustawa Rządowa z 1791r. była pierwszą w Europie a drugą na świecie konstytucją. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Mariusza Lubaczewskiego, p. Beaty Szymańczuk, p. Agnieszki Łukaszkiewicz i p. Stanisława Dziadasa  przygotowali spektakl poświęcony tym istotnym wydarzeniom z historii naszej ojczyzny. Wszyscy zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć przysięgę króla S. Poniatowskiego o dochowaniu wierności konstytucji. Nasz występ uświetniła obecność Szkoły Muzycznej z Międzyrzecza, w wykonaniu której usłyszeliśmy zarówno utwory wokalne chóru prowadzonego pod kierunkiem pani Aliny Plebanek, oraz instrumentalne w wykonaniu panów  Czesława Nowakowskiego i Tadeusza Nowaka. Uroczystość dostarczyła wielu wzruszeń i po raz kolejny pozwoliła na chwilę zadumy i refleksji.

Beata Szymańczuk