Wycieczka pełna wrażeń - Festyn Archeologiczny w Biskupinie

Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. W Biskupinie jest też muzeum, a w każdym trzecim tygodniu września odbywa się tam festyn biskupiński, obejmujący prezentacje eksperymentalne i pokazy odtwórcze. Właśnie w tym czasie 20 września 2023 roku uczniowie klas 2,3,4 i 5 ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie postanowili odwiedzić to nawykłe miejsce. Osada Słowian została wystylizowana na wieś z epoki. Zobaczyliśmy, jak wyglądało życie codzienne w czasach Słowian i czym zajmowała się ludność. Wielkie wrażenie zrobiły na uczniach mokradła, z których wystawały drewniane elementy. Pani Yaninka, przewodniczka, opowiedziała ciekawą historię odnalezienia zabudowań i powtórnego zatopienia ich na bagnach. Po obejrzeniu „wioski” uczniowie wzięli udział w wielu warsztatach, na których mieli okazję wykonać biżuterię z miedzi, ulepić naczynie z gliny, obejrzeć maszyny tkackie, orać ziemię przy pomocy radła zaprzężonego w „woły” zobaczyć jak wyglądała izba i jakie nosiło się ubrania. Wszyscy mieli okazję skosztować staropolskiego jadła, z którego najbardziej posmakowały dzieciom podpłomyki. W czasie wolnym dzieci mogły odwiedzić powtórnie wszystkie wystawione stanowiska i zakupić pamiątki. Wszyscy uczestnicy wycieczki okazali się bardzo samodzielni i odpowiedzialni - pokazali, że potrafią korzystać z zegarka i stawić się w umówionym czasie i  miejscu na zbiórce, rozsądnie dysponowali swoimi pieniędzmi sprawdzając, czy stać ich na zakupy i dokonywali trafnych wyborów, a co najważniejsze nikt się nie zagubił, choć było mnóstwo innych grup wycieczkowych. Na koniec wysłuchaliśmy opowieści „Ptasznika” i obejrzeliśmy z bliska dwa olbrzymie, piękne sokoły. To była naprawdę udana wycieczka. Mimo, że zorganizowaliśmy ją dopiero w drugiej połowie września, pogoda dopisała, jak w wakacje. Uczestnikom wyjazdu przez cały czas dopisywał  dobry humor. W drodze powrotnej, po posiłku w Mc Donald’s pani Yaninka zorganizowała konkurs sprawdzający wiedzę z Biskupina i znajomość kilku słów z gwary poznańskiej.

Podróże kształcą. Zachęcamy do odwiedzenia tych, którzy jeszcze nie widzieli Biskupina.

B.Sz.