NARODOWE CZYTANIE 2023 w SP w Wędrzynie

,,Słonko małego ptaszka nie widzi, jednak on śpiewać zaczyna, kiedy ono wzejdzie i nikt jemu tego zabronić nie może, bo choć on w niskim krzaku mieszka, ale swoje śpiewanie i swoją wolność ma…”

Narodowe Czytanie to ważne wydarzenie w kalendarzu. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie 11 września 2023 roku czytali wybrane, najpiękniejsze fragmenty najwybitniejszej powieści Elizy Orzeszkowej pt. ,,Nad Niemnem”. To już dwunasta lektura.

Wśród głosów ptaków, w otoczeniu zieleni, pięknych drzew, na świeżym powietrzu, płynęły słowa z powieści, pokazujące opisy wsi polskiej, malowniczych krajobrazów, opowieści o relacjach międzyludzkich. W tej scenerii przesłanie utworu o solidaryzowaniu się szlachty z ludem jako ważnego elementu życia społecznego, zostało wyraźnie zaakcentowane. Prezentacja wybranych fragmentów wzbudziła w uczniach wiele refleksji i skłoniła do zadawania pytań. Czekamy na kolejne wielkie dzieło za rok.

B.K.