Dzień Sybiraka 2023

Związek Sybiraków jest polską organizacją, która skupia w swoich szeregach byłych zesłańców sowieckiego Sybiru. Stowarzyszenie od 1991 roku jest organizatorem corocznych spotkań i obchodów Dnia Sybiraka, które odbywają się 17 września w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. W 2013 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 17 września Dniem Sybiraka, który otrzymał status święta państwowego.

Na Cmentarzu Komunalnym w Sulęcinie 17 września z udziałem pocztów sztandarowych związku kombatantów, szkół, policji, straży pożarnych i delegacji organizacji samorządowych miasta i gminy, kościoła oraz powiatu, odbyła się uroczystość złożenia wieńców, wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy przy obelisku zesłańców Sybiru.

- Od ataku zdradzieckiego związku sowieckiego na Polskę w 1939 roku minęło 84 lata. Uroczystości upamiętnienia tej tragicznej rocznicy rozpoczęliśmy wczoraj mszą świętą i modlitwą w intencji Sybiraków. Dzisiaj spotykamy się na sulęcińskim cmentarzu przy pomniku, który symbolicznie upamiętnia wszystkie ofiary Sybiru – miejsca, które do dzisiaj określane jest, jako największe i najokrutniejsze więzienie świata. Gmina Sulęcin wraz ze Związkiem Sybiraków Koła w Sulęcinie od wielu lat jest organizatorem uroczystości upamiętniającej ofiary tych potwornych wydarzeń. Zawsze pierwsze słowo do zgromadzonych zabierał Pan Mieczysław Wirszyc - prezes koła, który niestety odszedł na wieczną służbę i z pewnością spogląda na nas w tej chwili z góry – podkreśliła między innymi w swoim wystąpieniu zastępczyni burmistrza Sulęcina Iwona Walczak.

W trakcie uroczystości w spektaklu słowno-muzycznym poświęconym zesłańcom Sybiru wystąpiły uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II z Sulęcina.

źródło: sulecin.pl/wiadomości