Środa, 2024-05-15

NARODOWE CZYTANIE 2023

NAD NIEMNEM

ELIZA ORZESZKOWA

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólnym czytaniem Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Lekturą tegorocznej XII odsłony Narodowego Czytania jest ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść w formie książki ukazała się w 1888 roku. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160 - lecie obchodzone jest w 2023 roku. W dobie coraz powszechniejszej cyfryzacji Internet nieodwracalnie zmienia naszą edukację i funkcjonowanie w życiu, dlatego tak ważną rolą nas dorosłych jest uświadomienie dzieciom konieczności czytania książek. Wszyscy wiemy, że czytanie stymuluje rozwój mowy, wzbogaca słownictwo, skłania do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania, rozwija wyobraźnię. Zaskakujące jest także to, że niektóre książki okazują się być ponadczasowe, a treści w nich zawarte aktualne w czasach, w których żyjemy. Uczniowie klasy 4 i 6 Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie mieli przyjemność uczestniczyć w tej pięknej akcji, dzięki zaproszeniu kierowniczki Klubu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie pani Anny Wyczachowskiej. Dzięki współpracy Klubu ze szkołą w dniu 08.09.2023r. w otoczeniu zieleni i promieni słońca uczniowie pod opieką pani Jolanty Jeremicz i pana Krzysztofa Kosiora, słuchali fragmentów tej znanej powieści, czytanych przez żołnierzy służących w 17 WBZ oraz pracowników Klubu. Dziękujemy za zaproszenie i liczymy na dalszą owocną współpracę.