Poznajemy tajemnice i historię terenu, na którym mieszkamy - MRU Pniewo

Wycieczka klasy 4

Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie powstała w budynkach po dawnej jednostce wojskowej, współpracujemy z Klubem 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie, za płotem szkoły znajdują się budynki i obiekty wojskowe. Uczniowie każdego dnia maja możliwość obserwowania żołnierzy zdążających do pracy, bo często są to ich rodzice. Teren, na którym powstała szkoła jest ściśle związany z wojskiem, więc i okolice również kryją wiele tajemnic i ciekawych obiektów. Dnia 05.06.2023r. uczniowie klasy 4 ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie wybrali się na wycieczkę do kompleksu MRU w Pniewie, który w czasie ostatniej wojny odgrywał ważną rolę strategiczną. Międzyrzecki Rejon Umocniony, to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków nietoperzy. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km. Warto poznawać historię swojej ojczyzny zaczynając od miejsc najbliższych. Wiele informacji pozyskanych od przewodnika, oraz sprzętów wojskowych obejrzanych z bliska pozwoliło na usystematyzowanie wiedzy i dało dzieciom obraz czasów, w których przyszło żyć ich dziadkom i pradziadkom.

B.Sz.