#PoznajPolskę

Wycieczka do Krakowa

W dniach 28, 29, 30 listopada 2022 r.  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Krakowa dofinansowanej w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Poznaj Polskę 2022”.

Pierwszego dnia zobaczyliśmy Wzgórze Wawelskie i Stare Miasto.

Przy pięknej słonecznej pogodzie podziwialiśmy dawną siedzibę królów, stare ulice, kościoły.  W programie nie mogło zabraknąć zwiedzenia Zamku Królewskiego na Wawelu, zobaczyliśmy również m.in. Dzwon Zygmunta i Smoka Wawelskiego. Oprócz tego, spacerując po krakowskim Rynku zapoznaliśmy się z historią tego pięknego grodu nad Wisłą.  Dzięki niezwykle ciekawym opowieściom przewodnika, Pani Marceliny, mogliśmy przenieść się myślami do czasów panowania królów.  Z Wawelu udaliśmy się w kierunku Starego Miasta. Duże wrażenie zrobił na nas  Rynek Główny i jego piękne budowle. Podziwialiśmy m.in. Sukiennice, Bazylikę Mariacką i Bramę Floriańską.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Później udaliśmy się na najpopularniejszy z kopców krakowskich, Kopiec Kościuszki, niestety ze względu na warunki pogodowe nie mogliśmy zobaczyć pięknych widoków na panoramę miasta. Zobaczyliśmy natomiast wystawę multimedialną i interaktywną „Kościuszko - bohater wciąż potrzebny”,  nowoczesną opowieść o Kościuszce, gdzie zamiast gablot muzealnych historia przedstawiona jest poprzez film, teatr oraz gry interaktywne. Po zejściu z kopca udaliśmy się ponownie na krakowski rynek. Wstąpiliśmy do  Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, gdzie podziwialiśmy najsłynniejszą kolekcję polskiego malarstwa i rzeźby.

Trzeciego, ostatniego dnia naszej przygody udaliśmy się do Wieliczki i Wadowic.

W Wieliczce celem oczywiście była znajdująca się na Liście UNESCO średniowieczna Kopalnia Soli. Wysłuchaliśmy historii powstania pokładów tego surowca. Mieliśmy możliwość posmakowania solnych ścian i usłyszenia legend związanych z kopalnią. Oglądaliśmy pokazy pracy w kopalni w dawnych czasach.  Na najbardziej reprezentacyjnej sali  z solnymi żyrandolami, płaskorzeźbami i solnymi pomnikami zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Później udaliśmy się do Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że wycieczka była bardzo udana i pełna wrażeń.

E.D.