Światowy Dzień Owoców i Warzyw

Światowy Dzień Owoców i Warzyw 21 października jest to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej, co do znaczenia spożywania owoców i warzyw dla lepszego zdrowia.

Pierwsze obchody święta miały miejsce w Nowej Zelandii 18 października 2013 roku, gdzie stowarzyszenie „5+ A Day” zorganizowało liczne inicjatywy mające na celu zachęcenie ludności: dzieci w przedszkolach i szkołach, młodzież w szkołach średnich i na uniwersytetach, dorosłych w świecie pracy do spożywania większej ilości świeżych owoców i warzyw.

Światowy Dzień Owoców i Warzyw był obchodzony także w oddziałach przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie. Dzieci w tym dniu przyniosły ulubiony owoc i warzywo. Rozmawiały o nim podczas zajęć dydaktycznych. Nazywały je, przeliczały i segregowały. Układały wierszyki i śpiewały piosenki. Brały udział w ciekawych zajęciach tematycznych przy użyciu tablicy interaktywnej. Wykonały piękne prace plastyczne, które ozdobiły szatnie w przedszkolu. Następnie przy pomocy zmysłów: wzroku, dotyku, smaku i węchu rozwiązywały zagadki i zadania owocowo- warzywne. Znalazł się też czas na wykonanie sałatek, soków i przekąsek witaminowych. Panie z kuchni chętnie pomogły maluchom w przygotowaniu wartościowych dań. Dzieci lubią owoce i warzywa, są one obecne każdego dnia w naszym jadłospisie, ale taki dzień podkreślił ważną rolę tych produktów i utrwalił znaczenie ich spożywania.

E.J.